Papež při mši na Popeleční středu: Ježíš nás vyzývá, abychom se v postní době navrátili do svého nitra

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace15. 2. 2024, 11.05

Při mši svaté na Popeleční středu Svatý otec vyzval věřící, aby se vzdali masek a přetvářky, zpomalili spěch svých životů, přijali pravdu o sobě samých a objevili přítomnost Boha ve svém nitru.

image:Image 52/source/orig/51348_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-11.jpeg
Vatican Media

Papež František zahájil postní dobu mší svatou v bazilice svaté Sabiny a ve své homilii vybídl věřící, aby přijali Ježíšovu výzvu vrátit se do svého nitra. "Jít do svého vnitřního pokoje znamená vrátit se do srdce, jít z vnějšku do nitra, aby celý náš život, včetně našeho vztahu s Bohem, odrážel naši skutečnost,“ vysvětlil a dodal, že postní doba nám nabízí příležitost vrátit se ke svému autentickému já a odstranit všechny masky a přetvářky, které příliš často nosíme. Hlas Boha nás vyzývá, abychom vstoupili do svého vnitřního pokoje, abychom se vrátili do svého srdce, protože příliš často se nám stává, že už nemáme svůj klid, zejména ve světě, kde se vše stalo veřejným.. Ale právě do tajné komnaty uvnitř každého z nás sestoupil Bůh, aby nás uzdravil a očistil. "Vstupme do své vnitřní komnaty, tam přebývá Bůh, tam je přijímána naše křehkost a jsme bezpodmínečně milováni.“

Svatý otec dále pokračoval, že v duchu modlitby a pokory přijímáme popel na hlavu, který nám připomíná, že jsme prach, ale prach, který je Bohem milován a zachováván: "Popel, který si klademe na hlavu, nás nabádá, abychom znovu objevili tajemství života a umožňuje nám pocítit, že jsme Bohem milováni věčnou láskou.“ Papež dále vysvětlil, že poznání, že jsme milováni Bohem, nám pomůže pochopit, že jsme povoláni milovat i druhé a že tradiční postní praxe modlitby, půstu a almužny, nejsou pouhými vnějšími praktikami, ale cestami, které vedou k našemu srdci, k jádru našeho křesťanského života.

Papež zakončil svou homilii výzvou: "Vraťme se k Bohu celým svým srdcem!“ a povzbudil věřící, aby si během postní doby udělali čas na tichou adoraci, na naslouchání hlasu Boha ve svých životech, a aby se nebáli zbavit se pozemských nástrah a vrátit k tomu podstatnému. Nakonec Svatý otec řekl: "Uznejme co jsme, prach milovaný Bohem díky němu se z popela hříchu znovu narodíme k novému životu v Ježíši Kristu a v Duchu Svatém."

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Půst a Velikonoce Papež František Promluvy papeže Františka

image:Image Život papeže Jana XXIII.
Život papeže Jana XXIII. Thomas Cahill
image:Image Člověk František
Člověk František Gerhard Mester
image:Image Teologie těla
Teologie těla Jan Pavel II.
image:Image Laudato si - Buď pochválen
Laudato si - Buď pochválen papež František