Jen pár dní po zahájení letního pobytu v Castel Gandolfo slavil papež Lev XIV. první mši svatou za péči o stvoření, podle nové mešní formulace v Římském misálu. Křesťany vyzval, aby se ujali svého poslání přinášet světu i celému stvoření mír a smíření.
Bohoslužba se konala ve vzdělávacím centru v papežské letní rezidenci nedaleko Říma za účasti zaměstnanců tohoto centra. Na začátku homilie papež poznamenal, že mše se slavila uprostřed krásné přírody, kterou nazval „jakousi přírodní katedrálou“.
Poukázal také na to, že prostor vesnice Laudato Si’, s oltářem vpředu a vodní nádrží poblíž, připomíná starokřesťanské kostely. V těch bývala křtitelnice často umístěna u vchodu, aby symbolizovala, že křest je vstupní svátostí, díky níž křesťané „procházejí vodou“ a jsou očištěni od svých hříchů a slabostí.
Papež Lev XIV. vyjádřil lítost nad četnými přírodními katastrofami, které zasahují lidi po celém světě, a zdůraznil, že mnohé z nich jsou alespoň částečně důsledkem lidské činnosti a životního stylu.
„Musíme se modlit za obrácení mnoha lidí – uvnitř i mimo církev – kteří si stále neuvědomují naléhavost péče o náš společný domov,“ řekl papež.
Ve své homilii dále poznamenal, že klidné prostředí vesnice Laudato Si’ ostře kontrastuje s globálním oteplováním a ozbrojenými konflikty, které sužují dnešní svět. Přesto papež vyjádřil naději: „V srdci Jubilea vyznáváme: je tu naděje! Setkali jsme se s ní v Ježíši, Spasiteli světa. On stále svrchovaně utišuje bouře.“
Při úvaze o evangeliu, kde Ježíš utišuje bouři na moři, papež připomněl, že Ježíšova podobenství o Božím království často čerpají z přírodních obrazů a rytmu ročních období. Když Ježíš utišuje vítr a moře, zjevuje svou moc nad silami, které člověka přesahují a před nimiž je tvorstvo bezmocné.
Papež Lev XIV. zdůraznil, že péče o stvoření je křesťanům svěřena samotným Pánem. Křesťané mají přinášet pokoj a smíření do neklidného světa. „Slyšíme volání země i chudých,“ řekl papež. „Toto volání zasahuje Boží srdce. Naše rozhodnutí je jeho ochranou, práce je vyjádřením naší solidarity, protože církev je svědkem nezrušitelné smlouvy mezi Stvořitelem a stvořením.“
Svatý otec připomněl duchovní odkaz svatého Františka z Assisi, který zdůrazňoval Boží lásku ke všemu stvoření. „Pouze kontemplativní pohled může změnit náš vztah ke stvořeným věcem a vyvést nás z ekologické krize, která pramení ze zpřetrhaných vztahů s Bohem, s lidmi i se zemí – což je důsledek hříchu,“ řekl papež.
Závěrem připomněl, že papež František chápe vesnici Laudato Si’ jako „laboratoř“, kde se upevňuje harmonie se stvořením a hledají se nové cesty ekologické konverze.
Zdroj: Vatican News, anglická sekce