Papež při nešporách: Je třeba znovu objevit adoraci před Nejsvětější svátostí

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace3. 8. 2023, 8.12

Ve středu 2. srpna odpoledne v cca 16.30 lisabonského času přijal papež na soukromé audienci na apoštolské nunciatuře předsedu portugalského Shromáždění republiky Augusta Ernesta dos Santose Silvu a portugalského premiéra Antónia Costu. Poté zamířil do kláštera Jerónimos, aby se pomodlil nešpory s biskupy, kněžími, jáhny, zasvěcenými osobami, seminaristy a pastoračními pracovníky.

image:Image 39/source/orig/38176_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-71.jpeg
Vatican Media

Po příjezdu papeže u hlavního vchodu kláštera přivítali lisabonský patriarcha kardinál Manuel Clemente, předseda Portugalské biskupské konference a biskup diecéze Leiria-Fátima José Ornelas Carvalho. Po krátkém pozdravu předsedy Portugalské biskupské konference papež předsedal slavení nešpor

Ve své homilii se Svatý otec zamýšlel nad naléhavostí znovuobjevení modlitby adorace před svatostánkem, protože jedině tak se podle papeže může obnovit "chuť a vášeň pro evangelizaci". "Rád bych zde položil otázku, ale ať si na ni každý odpoví sám vnitřně. Jak se mám modlit? Jako papoušek: bla bla bla bla bla? Nebo si zdřímnu před svatostánkem, protože nevím, jak mluvit s Pánem? Modlím se? Jak se modlím? Jedině v adoraci, jedině před Pánem se může obnovit chuť a vášeň pro evangelizaci." Podle papeže se v církvi modlitba před Nejsvětejší svátostí vytratila, ale měla by se k ní vrátit: "Modlitbu adorace, tu jsme ztratili. Ztratili jsme ji a všichni - kněží, biskupové, zasvěcení muži a ženy, laici - musíme ji obnovit. Je třeba setrvat v tichu před Pánem," vyzval Svatý otec..

Papež František během své homilie také apeloval na asi 1100 přítomných, aby se snažili bez ideologií a bez světskosti dostat evangelium ke všem lidem. "Buďte rybáři lidí. Nebojte se toho. To není proselytismus, to je hlásání evangelia, které vyvolává odezvu," vysvětlil Svatý otec. "Vytahovat lidi z vody znamená pomáhat jim, aby se dostali ven z propasti, kde se topí, zachraňovat je před zlem, které jim hrozí utopením, resuscitovat je ze všech forem smrti. To vše bez proselytismu, ale s láskou," dodal.

"Jako církvi nám byl svěřen úkol ponořit se do vod tohoto moře, vrhnout síť evangelia, neukazovat prstem, neobviňovat, ale přinést lidem naší doby Ježíšovu nabídku k životu: přinést jim krásu evangelia, pozvat je k oslavě," uzavřel svou promluvu Svatý otec.

Po skončení nešpor se Svatý otec vrátil na apoštolskou nunciaturu, kde se setkal s obětmi zneužívání v církvi. Podle vyjádření Vatikánu přijal 13 osob v doprovodu některých zástupců místních církevních institucí, které mají na starosti ochranu nezletilých a setkání trvalo přibližně hodinu.

Zdroj: Zenit, CNA

Papež František Papežské cesty Světové dny mládeže

image:Image Dobrý život
Dobrý život papež František