Papež přijal biskupy z brazilské Amazonie: „Riskuj, bratře!“

Autor: Jana Gruberová Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace22. 6. 2022, 15.16

Papež František přijal ve Vatikánu skupinu brazilských biskupů z amazonské oblasti. O pondělním setkání hovořil pro Vatikánský rozhlas biskup Edson Damian ze Sao Gabriel da Cachoeira. Popsal „nezapomenutelné“ setkání, které trvalo více než dvě hodiny.

Během výměny názorů věnoval František zvláštní pozornost obavám původního obyvatelstva. „Jste na okraji společnosti, jste mezi nejchudšími, jste tam, kde chci být i já“, řekl svým jihoamerickým hostům. Sedmnáctičlenná skupina biskupů, které papež v pondělí přijal, zastoupila severní region Brazilské biskupské konference a zahrnovala státy Amazonas, Roraima a severozápad Brazílie, tj. Acre, jižní Amazonas a Rondonii. Hosté věnovali papeži čelenku a obraz s názvem „SOS Yanomami!“, který namaloval domorodý umělec v roce 1989.

Na záběrech zveřejněných Vatikánem je vidět, jak biskupové předávají papeži jako dar tradiční domorodou čelenku z peří. František se dlouho nerozpakoval, nasadil si pestře zdobený kousek a žertoval o neobvyklém doplňku. Pro arcibiskupa z Porto Velho v Rondonii, Dom Roque Paloschiho, to bylo setkání plné ducha společenství, naděje a odvahy. „Společenství, protože přijal vše, co jsme přinesli z reality našich církví v Amazonii“, vysvětlil biskup a dodal, že šlo také o setkání prosycené nadějí, protože papež je motivoval, aby žili své poslání jako pastýři, a nikoli jako úředníci. Papež František dále mluvil o odvaze potřebné k přebývání s nejchudšími národy a především o tom, že církev umí respektovat kultury:

„Tváří v tvář problémům, se kterým se dnes potýkáme, nedostatku duchovních, ekonomickým potížím, zoufalé situaci obyvatel, použil papež výraz: Riskuj, bratře! Pokud neriskujete, už děláte chybu. To znamená, že se nemusíme bát nových výzev a především máte být věrní chudým. Vyzval nás také, abychom byli pastýři, ne byrokraty; pastýři, kteří čpí ovcemi a jsou blízcí lidem“.

Papež neuvažuje o rezignaci

Na otázku arcibiskupa z Porto Velho, Lúcia Nicoletta, ohledně papežova zdraví František odpověděl, že „ačkoli se zprávy o jeho rezignaci objevují v tisku, nepřijde mu něco takového na mysl“. Chce totiž pokračovat ve svém poslání, dokud mu to Bůh dovolí. Biskup Nicoletto potvrdil, že zaznamenal papežovu velkou sílu, navzdory zdravotní křehkosti. „A to nás povzbuzuje! Někdy se dokonce stydíme, že si stěžujeme na tolik věcí, zatímco papež vládne takovou vitalitou." Biskup Roque na závěr dodal: „Odjíždím domů pod velkým dojmem z láskyplného objetí papeže Františka s celou naší amazonskou oblastí“.

Papež František

image:Image Poslední rozhovory
Poslední rozhovory Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.
image:Image Zázraky Jana Pavla II.
Zázraky Jana Pavla II. Pawel Zuchniewicz
image:Image Papež Pavel VI.
Papež Pavel VI. Agostino Casaroli, Jaroslav Šebek
image:Image O společnosti a politice