Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Papež prodloužil lhůtu pro odvolání po propuštění z řeholních institutů

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace5. 4. 2023, 15.31
TiskTisk

Papež František v apoštolském listu vydaném motu proprio prodlužuje na třicet dní lhůtu pro odvolání zasvěcených osob, které byly propuštěny z řeholních institutů.

image:Image 27/source/orig/26718_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-1.jpeg

Osoby propuštěné z řeholních institutů budou mít nyní třicet dní na předložení odvolání a nebudou již muset písemně žádat o zrušení nebo opravu dekretu jeho autora. Propuštění pro tyto osoby znamená změnu právního postavení. Tímto rozhodnutím je jim zaručena určitější a přiměřenější ochrana práv.

Předchozí lhůta byla deset dní pro latinskou církev a patnáct dní pro východní církve.

Kánony

Svatý otec změnil příslušné kánony (kánon 700 Kodexu kanonického práva a kánon 501 Kodexu kánonů východních církví) apoštolským listem vydaným motu proprio, který byl podepsán 2. dubna u svatého Petra a zveřejněn v pondělí 3.4.2023.

Kanonické právo stanovilo, že aby byl dekret o propuštění platný, musí v něm být uvedeno právo propuštěného řeholníka odvolat se k příslušné autoritě do deseti dnů (u východních církví do patnácti dnů) od obdržení oznámení o dekretu. Odvolání má po dobu jeho projednávání "odkladný účinek".

Důvody pro změnu

Podle papeže Františka o původních lhůtách "nelze říci, že by byly v souladu s ochranou práv osoby".

Namísto toho v dopise napsal, že "méně omezující modalita lhůt pro předání odvolání by dotyčné osobě umožnila lépe vyhodnotit obvinění, která jsou proti ní vznesena, a také by mohla využít vhodnější způsoby komunikace". Rozhodnutí o prodloužení lhůty na třicet dní tyto obavy řeší.

Práva osob

Papež své rozhodnutí vysvětlil citací šesté obecné zásady, kterou biskupská synoda v říjnu 1967 přijala pro revizi Kodexu kanonického práva: "je vhodné, aby práva osob byla náležitě definována a chráněna".

Tato zásada, řekl papež, "zůstává platná i dnes a přiznává zajištění a ochraně subjektivních práv výsadní místo v právním řádu církve". Tato zásada je zvláště důležitá "v nejchoulostivějších událostech církevního života, jako jsou řízení týkající se právního postavení osob".

Respektování procesu

Papež František rovněž připustil "nebezpečí", že postup předpokládaný kánony 697-699 kanonického práva a kánony 497-499 Kodexu východních církví "nemusí být vždy správně dodržován".

Tento postup mimo jiné předpokládá napomenutí řeholníka písemně nebo před dvěma svědky s výslovným uložením propuštění v případě, že nečiní pokání, s jasným oznámením důvodu propuštění a s poskytnutím plné schopnosti obhajoby.

Pokud není dodržen řádný postup, zdůraznil papež, mohlo by to "ohrozit platnost samotného postupu a následně i ochranu práv propuštěného".

Papežova nová ustanovení vstoupí v platnost 7. května 2023.

Zdroj: Vatican News

Focusy

Papež František Život z víry

Mohlo by vás zajímat

image:Image Poslední rozhovory
Poslední rozhovory Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.
Cena: 269 Kč
image:Image Zraněný pastýř
Zraněný pastýř Austen Ivereigh
Cena: 449 Kč
image:Image Wake up! (CD)
Wake up! (CD) papež František
Cena: 260 Kč
image:Image Teologie těla
Teologie těla Jan Pavel II.
Cena: 382 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou