Na konci srpna (31. 8.) zasáhl vesnici Tarasin v súdánském Dárfúru ničivý sesuv půdy po několika dnech silných dešťů. Katastrofa si podle místních zdrojů vyžádala život více než tisíce lidí. Papež Lev XIV. vyjádřil svou soustrast a ujištění o modlitbách za oběti i jejich rodiny.
Více než tisíc lidí přišlo o život v oblasti Dárfúr na západě Súdánu poté, co po silných deštích došlo k sesuvu půdy, který zcela zničil vesnici Tarasin.
Papež Lev XIV. vyjádřil svou blízkost obyvatelům zasaženým touto tragédií. V telegramu adresovaném biskupovi diecéze El Obeid, Yunanovi Tombe Trille Kuku Andalimu, který podepsal kardinál státní sekretář Pietro Parolin, papež ujišťuje o své modlitbě za zemřelé, jejich pozůstalé i za ty, kteří jsou stále pohřešovaní.
Svatý otec svěřil oběti do Božího milosrdenství a prosí, aby „Sudánu byly uděleny Boží dary útěchy a síly“.
Podle hnutí Sudan Liberation Movement-Army, které oblast kontroluje a v současném občanském konfliktu zůstává neutrální, byla vesnice Tarasin v horách Marrah úplně zničena. „Prvotní informace naznačují smrt všech obyvatel vesnice, odhadem více než tisíce lidí. Přežil pouze jediný člověk,“ uvádí jejich prohlášení.
Súdánská vláda vyjádřila lítost nad smrtí „nevinných obyvatel“ a vyslala do oblasti záchranné složky.
Přístup do horských oblastí Dárfúru je kvůli probíhajícím bojům velmi omezený. Organizace Lékaři bez hranic označila tuto oblast za „černou díru“ humanitární pomoci. Po více než dvou letech občanské války má Súdán za sebou více než 40 tisíc mrtvých a 14 milionů vysídlených obyvatel.
Hory Marrah, kam prchly tisíce rodin ze zasaženého města el-Fášir, se nyní staly dějištěm další tragédie.
Zdroj: Vatican News, anglická sekce