Papež se modlí za oběti zemětřesení

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace6. 2. 2023, 16.31

Papež František zaslal kondoleční telegramy do Sýrie a do Turecka, kde si zemětřesení dosahující až 7.8 stupňů Richterovy stupnice vyžádalo ohromné množství obětí na životech. Veškeré bilance jsou však zatím provizorní. Biskup Audo z Aleppa: “Po dvanácti letech nás zasáhla další vražedná rána.”

image:Image 24/source/orig/23427_005950-05-128178.jpg

V soustrastných telegramech adresovaných k rukám apoštolského nuncia v Sýrii, kardinála Maria Zenariho, a v Turecku, arcibiskupa Marka Solczyńského, vyjadřuje papež František zármutek nad velkými ztrátami na životech, způsobenými zemětřesením v severozápadní Sýrii a jihovýchodním Turecku. Modlí se za duše zemřelých a za ty, kdo je oplakávají, svěřuje oběti katastrofy Prozřetelnosti Všemohoucího Boha a pamatuje rovněž na týmy pokračující v záchranářských pracích.

Otřesy v časných ranních hodinách s epicentrem v jižním Turecku dosáhly síly 7,8 Richterovy stupnice a podle odborníků jsou nejsilnější za posledních osm století. Nové otřesy o síle 7,6 stupňů byly zaznamenány ve 13.24.

Podle apoštolského vikáře v Anatolii Paola Bizzetiho v oblasti epicentra přišly o život tisíce lidí. “Vím, že se zhroutila jedna nemocnice a další je nepoužitelná. Stovky domů spadly.” Jak referoval, zhroutila se take katedrála v Iskenderunu a zničeny jsou rovněž kostely syrské pravoslavné a pravoslavné církve v tomto městě.

“Po dvanácti letech války na nás dopadla další strašlivá, vražedná a neznámá rána. Dnes je ještě důležitější stát po boku lidem, zdrceným a vyděšeným tímto zemětřesením,” řekl pro agenturu Fides chaldejský biskup Aleppa Antoine Audo. Uvedl také, že tamní melchitský arcibiskup Georges Masri byl zachráněn z trosek, zatímco jeho vikáře stále hledají v ruinách zhroucené budovy.

Papež František

image:Image Impulzy papeže Františka
Impulzy papeže Františka Anna Lexmaulová
image:Image O společnosti a politice
O společnosti a politice papež František, Dominique Wolton
image:Image Zázraky Jana Pavla II.
Zázraky Jana Pavla II. Pawel Zuchniewicz
image:Image Bratr František + Člověk František