Papež španělské Caritas: Láska je nejpodstatnějším rysem

Autor: Thaddeus Jones Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace5. 9. 2022, 16.58

V projevu k delegaci zástupců španělské Caritas u příležitosti 75. výročí jejího založení papež František ocenil národní katolickou charitu a řekl, že název Caritas připomíná základní rys lásky, který musíme nést všichni, kdo jsme stvořeni k obrazu bezmezné Boží lásky.

image:Image 17/source/orig/16023_13266_0_844.jpeg

Papež František pozdravil členy delegace španělské Caritas, kteří navštívili Vatikán, a poblahopřál jim k 75. výročí její existence a k úctě, kterou si ve španělské společnosti vydobyla, a to i mimo rámec přesvědčení a ideologií, protože Caritas projevuje lásku, nejpodstatnější rys lidských bytostí stvořených k obrazu Božímu.

Společenství s Bohem a mezi sebou navzájem

Božská cesta lásky ukazuje další cestu pro činnost Caritas, řekl papež. A protože Kristus nás vyzývá ke společenství s Bohem a s našimi bratry a sestrami, může se úsilí Caritas o budování této jednoty někdy v jednotlivcích i ve společnosti ztrácet.

Zdůraznil výzvy k podpoře této jednoty, přičemž se nejprve zaměřil na jejich práci spočívající v povzbuzování těch, kterým slouží, rozvíjení jejich schopností, přičemž je vždy doprovází se zaměřením nejen na výsledky, ale na to, aby byli přítomni a k dispozici jejich potřebám.

Poté upozornil na důležitost vřelého přijetí těch, kteří potřebují pomoc, pomoci jim najít cesty vpřed ke zlepšení a využít jejich potenciál navzdory jejich i našim vlastním omezením, to vše s otevřeností vůči druhým a Bohu.

Dávání sebe sama

Papež poté hovořil o druhé výzvě v jejich charitativní činnosti, která se týká poskytování služeb, jež mají dopad na životy lidí a nejen uspokojují jejich potřeby, ale také podporují jejich rozvoj. Jak učil Ježíš, je důležité dávat, ale především dávat sebe a svůj vlastní život jako gesto, které přesahuje konkrétní činy, když člověku ukazuje otevřené dveře k novému životu a perspektivě naděje.

Pán nás vyzývá, abychom byli "kvasem království spravedlnosti, lásky a pokoje", pokračoval papež, a učí nás, že ten, kdo chce být skutečně velký, se musí stát služebníkem všech.

Nabízet Kristovu pomocnou ruku

Poslední výzva, kterou papež zmínil, se týká úsilí být konkrétním kanálem pomoci církve jako mystického těla Kristova. Caritas ukazuje nataženou ruku Krista nabízenou těm, kdo ji potřebují, řekl, a tato natažená ruka je také Kristova, když nás vyzývá v našich trpících bratřích a sestrách.

Být touto pomocnou rukou znamená víc než jen dobře a zodpovědně spravovat zdroje a programy, uzavřel papež s tím, že je třeba to vnímat jako příležitost pro každého – skutečné povolání – odpovědět na Pánovo pozvání vycházet vstříc druhým, kteří potřebují naši pomoc.

Podobně jako milosrdný Samaritán, který ustoupil z cesty, aby pomohl člověku, jenž padl do rukou lupičů, a prokázal mu milosrdenství, i nám Ježíš říká: "Jděte a čiňte totéž."

Papež František Charita

image:Image Impulzy papeže Františka
Impulzy papeže Františka Anna Lexmaulová
image:Image Z hloubi srdce
Z hloubi srdce Nicolas Diat, Joseph Ratzinger, Robert Sarah, Benedikt XVI.
image:Image Deus Caritas Est (Bůh je láska)
Deus Caritas Est (Bůh je láska) Benedikt XVI.
image:Image Wake up! (CD)
Wake up! (CD) papež František