Papež stanovil termín druhého zasedání synody

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace19. 2. 2024, 10.29

Druhé generální shromáždění Synody o synodalitě se bude konat od 2. do 27. října a budou mu předcházet opět dva dny rekolekcí. Koordinovat ho bude generální sekretariát synody za účasti příslušných dikasterií.

image:Image 52/source/orig/51572_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-16.jpeg
Vatican Media

Generální sekretariát synody 17. února oznámil, že papež František stanovil termín druhého zasedání XVI. řádného generálního shromáždění, které se bude konat od středy 2. října do neděle 27. října 2024 a bude pokračovat v práci synody o synodalitě na téma "Pro synodální církev: společenství, účast a poslání". Stejně jako v říjnu 2023 bude i tomuto druhému zasedání předcházet dvoudenní duchovní rekolekce, a to od 30. září do 1. října (účastníci přijedou 29. září).

Současně s komuniké byl papežem zveřejněn také chirograf, který zakládá zřízení studijních skupin k prohloubení některých témat, jež vyplynula z předchozího zasedání. Ty budou zřízeny mezi příslušnými dikasterii římské kurie a generálním sekretariátem synody, který je bude koordinovat.

V písemném sdělení, které se věnuje spolupráci mezi kuriálními dikasterii a sekretariátem synody, Svatý otec cituje koncilní konstituci Lumen gentium, aby připomněl, že církev vyjadřuje své bytí v Kristu určitým způsobem svátostí, tedy znamením a nástrojem důvěrného spojení s Bohem a jednoty celého lidského rodu, a že se s větší jasností a věrohodností projevuje světu v různých kulturách jako tajemství misijního společenství, jako jediné Tělo, které má účast na jeho Duchu, jenž ji obnovuje a vede při hlásání evangelia všem národům. V tomto světle konstituce o Římské kurii Praedicate evangelium uvádí, že život ve společenství dává církvi tvář synodality.

"Především vzájemné naslouchání a dynamika reciprocity při službě poslání Božího lidu kvalifikují pomocnou práci římské kurie ve službě římského biskupa, jednotlivých biskupů a biskupského sboru," píše dále papež. Pastorační kompetence, které kurie vykonává, nacházejí svůj cíl a účinnost ve službě biskupské kolegialitě a církevnímu společenství ve spojení s římským biskupem a pod jeho vedením. Právě do tohoto kontextu je zasazen úkol generálního sekretariátu synody, který je přímo závislý na papeži a který podporuje a doprovází postupně zaváděný synodální proces a v synodálním duchu podporuje vztahy biskupů a jednotlivých církví mezi sebou a ve společenství s římským biskupem.

V závěru dokumentu se uvádí, že dikasteria římské kurie budou podle svých specifických kompetencí spolupracovat na činnosti generálního sekretariátu synody tím, že vytvoří studijní skupiny, které budou "synodální metodou iniciovat hloubkové studium některých témat, která se objevila na prvním zasedání biskupské synody". Tyto studijní skupiny mají být zřízeny na základě společné dohody mezi příslušnými dikasterii římské kurie a generálním sekretariátem synody, který je pověřen koordinací.

Jak již bylo zdůrazněno v dokumentu generálního sekretariátu synody nazvaném „Směrem k říjnu 2024“ zveřejněném 11. prosince 2023, příští shromáždění se zaměří na téma účasti ve vztahu k výkonu autority jako výrazu společenství ve službě poslání. To znamená, že by prohloubilo způsob prožívání synodality na všech úrovních církve. Nyní je z papežova rozhodnutí zřejmé, že některá z nejvýznamnějších témat, která vyplynula z naslouchání, vyžadují soustavné a časově náročné teologické, kanonické a pastorační studium podle synodální modality za účasti odborníků ze všech kontinentů a dikasterií římské kurie dle jejich kompetencí. V současné době se určuje, které studijní skupiny budou vytvořeny a na jaká témata. Souhrnná zpráva odhlasovaná na konci loňského říjnového zasedání naznačila část z nich, například aktualizaci některých kanonických norem, formaci svěcených služebníků, vztahy mezi biskupy a řeholemi, teologický a pastorační výzkum diakonátu.

Příspěvky studijních skupin, jak lze usuzovat z dokumentu generálního sekretariátu zveřejněného v prosinci a z aktuálního papežského chirografu, budou užitečným nástrojem pro reflexi církve jako celku, nebudou však přímo tvořit předmět diskuse a rozlišování příštího zasedání synody, které se zaměří na synodalitu jako takovou, výraz společenství v životě církve. Závěrem je zajímavé zmínit roli, která byla svěřena generálnímu sekretariátu synody v čele s kardinálem Mariem Grechem, který bude koordinovat práci s dikasterii. Tedy orgánu, který není součástí římské kurie, ale zároveň je přímo podřízen papeži.

Papež František také jmenoval šest nových poradců generálního sekretariátu synody, kteří doplnili dosavadních deset. Jsou to Mons. Alphonse Borras, vikář diecéze Lutych (Belgie); Gilles Routhier, profesor teologie na Université Laval (Kanada); Ormond Rush, docent teologie na Australské katolické univerzitě; sestra Birgit Weiler, M.M.S., profesorka teologie na Peruánské papežské katolické univerzitě; prof. Tricia S. Bruce, předsedkyně Asociace pro sociologii náboženství (Association for the Sociology of Religion), a Maria Clara Lucchetti Bingemer, profesorka teologie na Papežské katolické univerzitě v Rio de Janeiro.

Zdroj: Vatican News, italská sekce

Synoda 2021–2024 Papež František

image:Image Život papeže Jana XXIII.
Život papeže Jana XXIII. Thomas Cahill
image:Image Laudato si - Buď pochválen
Laudato si - Buď pochválen papež František
image:Image Všichni jsme misionáři
Všichni jsme misionáři papež František, Giovanni Valente
image:Image Teologie těla
Teologie těla Jan Pavel II.