Papež: Svět se potřebuje nadechnout pokoje

Autor: Michele Raviart Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace27. 4. 2022, 11.19

Papež František zaslal videoposelství na šestý kongres Národní katolické rady pro pastoraci Hispánců ve Spojených státech amerických. Jak v něm zdůraňuje, křesťané mají budovat mosty a překonávat válečná schémata, převažující v tomto světě.

image:Image 11/source/orig/10921_7706_0_844.jpeg

„Prožíváme absurdní dobu, v níž jsme se dosud nevyprostili z pandemie, která zasáhla celé lidstvo, a již jsme se ocitli uprostřed tragického válečného utrpení“, popisuje František současnou situaci v úvodu videoposelství, které si účastníci zmíněného kongresu vyslechli dnes v noci ve Washingtonu. „Každá válka“, pokračuje papež, „povstává z nespravedlnosti, včetně těch válek, které někdy vedeme ve svých rodinách a společenstvích, či válek, které se odehrávají v tichosti“.

Křesťané jako tvůrci pokoje

Papež ocenil téma kongresu, kterého se účastní více než sedmdesát představitelů ze čtyřiašedesáti hispánských organizací severoamerické církve a jež zní „Prorocké hlasy: stávat se mostem v nové době“. Tento titul, podotýká papež, zní vznešeně, avšak vyzdvihuje, nakolik mají křesťané povinnost, aby šli příkladem svými konkrétními znameními pokoje. František dále křesťany vybídl k reflexi nad nezbytností „přeměny společenských struktur, budování mostů ve všech sociálních odvětvích a osvětlujícího smýšlení, které by vedlo k činům, vnášejícím pokoj a jednotu do všech sociálních rovin, počínaje našimi rodinami a komunitami“.

Bratrství náleží všem

„Svět potřebuje pokoj, nadechnutí pokoje uzdravuje“, připomíná papež, neboť „je smutné hledět na lidstvo, které není schopno uvažovat v mírovém rámci a projektech. Všichni přemýšlíme ve válečných schématech, v jakési odrůdě existenciálního kainismu,“ poznamenal František. „Bratrství nicméně náleží všem a nelze jej konkrétně naplnit za uplatnění takovýchto osnov, které mění životy rodin, komunit, národů, států i celého světa,“ uzavírá papež ve videoposelství na kongres představitelů hispánské pastorace v USA.

Přeložila: Jana Gruberová

Papež František Pastorace

image:Image Zázraky Jana Pavla II.
Zázraky Jana Pavla II. Pawel Zuchniewicz
image:Image Bratr František