Papež: Usilujme společně o mír ve Svaté zemi!

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace13. 2. 2024, 13.43

AKTUALIZOVÁNO | Papež František zaslal 2. února list "židovským bratřím a sestrám v Izraeli" adresovaný Karmě Ben Johananové, teoložce zaměřující se na židovsko-křesťanský dialog, a vyzývá v něm k nastolení míru ve Svaté zemi. Článek jsme doplnili o český překlad listu papeže.

image:Image 51/source/orig/50495_wailing-wall.jpeg
Vatican Media

"Mé srdce je blízko vám, Svaté zemi, všem národům, které ji obývají, Izraelcům i Palestincům, a modlím se, aby ve všech převládla touha po míru. Chci, abyste věděli, že jste blízcí mému srdci i srdci církve," napsal papež František v listu teoložce Karmě Ben Johananové, která se zabývá židovsko-křesťanským dialogem a v minulých týdnech byla jednou ze signatářů výzvy papeži, kterou podepsalo na 400 rabínů a učenců, v níž apelují na posílení židovsko-křesťanského přátelství po tragédii ze 7. října loňského roku.

"Cítím touhu ujistit vás o své blízkosti a náklonnosti. Objímám každého z vás, a zvláště ty, kteří jsou sužováni úzkostí, bolestí, strachem a dokonce i hněvem. Spolu s vámi truchlíme nad mrtvými, zraněnými a traumatizovanými a prosíme Boha Otce, aby zasáhl a ukončil válku a nenávist," dodal František.

"Mohu jen zopakovat, že (...) vztah, který nás k vám váže, je zvláštní a jedinečný, aniž by přirozeně zastíral vztah, který má církev k ostatním, a závazek vůči nim. Cesta, kterou církev kráčí s vámi, starobylým lidem Smlouvy, odmítá každou formu antijudaismu a antisemitismu a jednoznačně odsuzuje projevy nenávisti vůči Židům a judaismu jako hřích proti Bohu," uvádí dále Svatý otec a vyjadřuje naději na stále užší spolupráci při odstranění těchto jevů. Chápe, že v dnešní zpustošené době je obtížné vidět budoucí horizont, v němž světlo nahradí temnotu, v němž přátelství nahradí nenávist (...) My Židé a katolíci jsme však svědky právě takového horizontu. V závěru svého dopisu Svatý otec vyjádřil naději, že všichni mohou usilovat o mír.

Izraelská teoložka Karma Ben Johananová ocenila papežův dopis, který v sobotu v Jeruzalémě zveřejnil deník L'Osservatore Romano: "Jsme hluboce vděčni za důvěru a ducha přátelství, s nimiž se papež a spolu s ním celá církev snaží znovu potvrdit zvláštní vztah, který spojuje naše komunity: katolickou a židovskou... Jsme připraveni spolupracovat, aby byla odstraněna nenávist a násilí a otevřely se dveře ke skutečnému míru pro nás všechny, kteří žijeme v této zemi: Židé, křesťané a muslimové. Připojujeme se ke křesťanům v přesvědčení, že náboženství mohou být tvůrčí silou schopnou otevřít cesty, které by jinak zůstaly zavřené."

Český překlad listu papeže Františka je k dispozici zde

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Konflikt ve Svaté zemi Papež František

image:Image 365 dní s Benediktem XVI.
365 dní s Benediktem XVI. Joseph Ratzinger, Benedikt XVI.
image:Image Kdo věří, není nikdy sám
Kdo věří, není nikdy sám Saverio Gaeta, Georg Gänswein
image:Image Žijeme v době papeže Františka