Lupa
Obsah
Portál
Reklama

Papež vyjádřil hluboký zármutek nad obrovskou ztrátou životů v Libyi

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace13. 9. 2023, 10.35
TiskTisk

Katastrofální záplavy v Libyi si podle odhadů vyžádaly až 10 000 mrtvých v důsledku přívalových dešťů a četných havárií přehrad.

image:Image 41/source/orig/40835_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-52.jpeg
Vatican Media

Katastrofa nastala poté, co se nad východní části severoafrické země přesunul cyklon Daniel, bouře, která se vytvořila ve Středozemním moři. Úřady uvedly, že se protrhlo několik přehrad, které zaplavily blízká města včetně pobřežního města Derna, které do úterního rána údajně potvrdilo více než 2 000 obětí.

Svatý otec se modlí za tisíce mrtvých, které si záplavy vyžádaly. Prostřednictvím státního sekretáře Svatého stolce, kard. Parolina, o tom ujišťuje v telegramu, jehož adresátem je Savio Hon Tai-Fai, apoštolský nuncius v Libyi, sídlící v Rabatu. "Papež posílá ujištění o svých modlitbách za duše zemřelých a všech truchlících," uvádí se v telegramu. "Jeho Svatost také vyjadřuje upřímnou duchovní blízkost zraněným, těm, kteří se obávají o své pohřešované blízké, a záchranářům, kteří poskytují pomoc při záchraně lidí a likvidaci následků. Všem postiženým touto tragédií papež František vyprošuje Boží požehnání, útěchu, sílu a vytrvalost."

Do úterního rána se rozběhla celosvětová pomoc. Georgette Gagnonová, asistentka generálního tajemníka, rezidentní a humanitární koordinátorka mise OSN pro pomoc v Libyi, na Twitteru oznámila, že pověřila tým pro mimořádné situace, aby se připravil na podporu místních orgánů a partnerů ve východní Libyi. Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce mezitím na Facebooku uvedla, že záchranáři nepřetržitě pracují na poskytování pomoci a podpory lidem postiženým bouří.

Katastrofa přichází jen několik dní poté, co nedalekým Marokem otřáslo ničivé zemětřesení, při kterém do úterý zahynulo téměř 3 000 lidí.

Zdroj: CNA


Focusy

Papež František Církev a společnost

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou