Papež vyjádřil hluboký zármutek nad obrovskou ztrátou životů v Libyi

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace13. 9. 2023, 10.35

Katastrofální záplavy v Libyi si podle odhadů vyžádaly až 10 000 mrtvých v důsledku přívalových dešťů a četných havárií přehrad.

image:Image 41/source/orig/40835_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-52.jpeg
Vatican Media

Katastrofa nastala poté, co se nad východní části severoafrické země přesunul cyklon Daniel, bouře, která se vytvořila ve Středozemním moři. Úřady uvedly, že se protrhlo několik přehrad, které zaplavily blízká města včetně pobřežního města Derna, které do úterního rána údajně potvrdilo více než 2 000 obětí.

Svatý otec se modlí za tisíce mrtvých, které si záplavy vyžádaly. Prostřednictvím státního sekretáře Svatého stolce, kard. Parolina, o tom ujišťuje v telegramu, jehož adresátem je Savio Hon Tai-Fai, apoštolský nuncius v Libyi, sídlící v Rabatu. "Papež posílá ujištění o svých modlitbách za duše zemřelých a všech truchlících," uvádí se v telegramu. "Jeho Svatost také vyjadřuje upřímnou duchovní blízkost zraněným, těm, kteří se obávají o své pohřešované blízké, a záchranářům, kteří poskytují pomoc při záchraně lidí a likvidaci následků. Všem postiženým touto tragédií papež František vyprošuje Boží požehnání, útěchu, sílu a vytrvalost."

Do úterního rána se rozběhla celosvětová pomoc. Georgette Gagnonová, asistentka generálního tajemníka, rezidentní a humanitární koordinátorka mise OSN pro pomoc v Libyi, na Twitteru oznámila, že pověřila tým pro mimořádné situace, aby se připravil na podporu místních orgánů a partnerů ve východní Libyi. Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce mezitím na Facebooku uvedla, že záchranáři nepřetržitě pracují na poskytování pomoci a podpory lidem postiženým bouří.

Katastrofa přichází jen několik dní poté, co nedalekým Marokem otřáslo ničivé zemětřesení, při kterém do úterý zahynulo téměř 3 000 lidí.

Zdroj: CNA

Papež František Církev a společnost

image:Image Poslední rozhovory
Poslední rozhovory Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.
image:Image Zraněný pastýř
Zraněný pastýř Austen Ivereigh
image:Image Bratr František + Člověk František
Bratr František + Člověk František Gerhard Mester