Papež vyslechl příběh o dvou jihosúdánských řeholnicích, zabitých bandity

Autor: Alessandro di Bussolo Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace4. 2. 2023, 15.18

Při Františkově setkání s biskupy, kněžími, jáhny, zasvěcenými muži a ženami a seminaristy v katedrále v Džubě zazněla vzpomínka na sestry Mary a Reginu, které byly zabity při přepadení v polovině srpna roku 2021, a svědectví místního kněze.

image:Image 24/source/orig/23224_20703_0_844.jpeg
Sestra Achan pronáší svědectví v džubské katedrále sv. Terezie
Vatican Media

Sestry Mary Daniel Abut a Regina Roba Luate, vyprávěla jejich spolusestra Achan, byly zabity 16. srpna 2021 při přepadení jejich autobusu asi 30 kilometrů od Džuby, když se vracely do hlavního města z Loa, města, kde se nachází zakladatelská misie jejich kongregace Nejsvětějšího Srdce. Spolu s nimi zahynuli i Leon Zozimo a Taban Caesar, kteří byli ve stejném autobuse, na který zaútočili bandité. Sestře Mary bylo téměř 68 let a sestře Regině 67 let. Obě se narodily v Jižním Súdánu a "své povolání našly jako uprchlice v Ugandě," vzpomíná sestra Regina Achan. Časné sliby společně složily 7. ledna 1973 v klášteře v Moyo v Ugandě, kde také 1. ledna 1979 složily věčné sliby. A v lednu 1998 v súdánském Chartúmu společně oslavily 25. výročí svého řeholního povolání.

Sestra Achan, která promluvila jménem 218 řeholnic žijících v Jižním Súdánu, připomíná postavu sestry Mary Abutové a zdůrazňuje, že byla dvakrát zvolena generální představenou, a to v letech 2006 až 2018. "Jako pedagožka byla ředitelkou základní školy v Usratuně v Džubě a před svou smrtí žila v komunitě v Katoru." Během dvanácti let, kdy byla generální představenou, sloužila ve velké prostotě "jako sakristánka v kostele svatého Michala, kde myla, zametala a uklízela kostel s pomocí jediného pomocníka". Její sny pro kongregaci zahrnovaly "vytvoření ubytovny jako zdroje příjmů" na podporu aktivit, jako je vzdělávání zachráněných dívek, "naše sirotčince a jejich správa". Sestra Regina vysvětluje, že "práce byly zahájeny, ale kvůli nedostatku finančních prostředků nebyly dosud dokončeny". Sestra Mary "chtěla také postavit knihovnu pro žáky základní školy Usratuna v Džubě. Doufáme, že to vše bude realizováno na její památku."

Sestra Regina a sen o stavbě porodnice

Sestra Regina Roba, jak později vzpomíná sestra Achan, se vyučila zdravotní sestrou nejprve v ugandské Kampale a poté v súdánském Chartúmu a "pracovala jako zdravotní sestra a zdravotnice na několika místech v jižním Súdánu. V době své smrti vyučovala a školila zdravotní sestry na Katolickém zdravotnickém vzdělávacím institutu ve Wau."  Jejím snem bylo "vybudovat v Džubě mateřské centrum. Doufáme, že s pomocí dobrodinců vybudujeme porodní kliniku na její památku", uvedla její spolusestra před papežem Františkem. Na počest zavražděných řeholnic vyhlásila džubská arcidiecéze na týden uzavření všech církevních institucí a denně za ně sloužila mše. Sestry byly pohřbeny na hřbitově Rejaf jižně od Džuby.

Papežské cesty Řeholní život Svědectví

image:Image Jedno tělo