Taizé: Bratr Alois předá úřad převora bratru Matthewovi

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace24. 7. 2023, 11.18

V souladu se Stanovami komunity z Taizé, podle nichž převor komunity sám vybírá a jmenuje bratra, který po něm nastoupí do čela komunity, předá letos bratr Alois úřad převora bratru Matthewovi, Britovi anglikánského vyznání. K oficiálnímu předání úřadu dojde o první adventní neděli 3. prosince 2023.

image:Image 38/source/orig/37635_map-01465-site-rec-490c3.jpg
Foto: Marija Poklukar

Ve zprávě, kterou komunita z Taizé zveřejnila v hlavních světových jazycích, bratr Alois vysvětlil, že jeho rozhodnutí předat vedení komunity je zcela svobodné a dobrovolné. "Je to už osmnáct let, co jsem vystřídal bratra Rogera. Během těchto dvou desetiletí se svět i církev velmi změnily. Cítil jsem tedy, že nastal čas, aby mou odpovědnost převzal bratr, který vstoupil do naší komunity po mně.” Bratr Alois rovněž připomněl, že rodinný charakter komunity neomezuje věk ani předem neurčuje délku služby převora. Sám však usoudil, že je dobré předat vedení ve chvíli, kdy měl dost času na přípravu této změny a nemusel jednat pod tlakem okolností. “V uplynulých dvou letech jsem se radil se všemi bratry, modlili jsme se a rozvažovali. Rozhodl jsem se pro bratra Matthewa a ukázal jsem na něho jako na nového převora. Má moji plnou důvěru a věřím, že zajistí kontinuitu a podnikne správné iniciativy, povzbuzující naši komunitu k tomu, aby byla – v souladu úmyslem svého svého zakladatele - malým ‘podobenstvím společenství’."

Bratr Alois (Alois Löser) se narodil 11. června 1954 v Ehingen am Ries v Bavorsku v katolické rodině sudetských Němců, kteří byli po válce odsunuti z Československa. Do komunity z Taizé vstoupil 1. listopadu 1974 a od smrti bratra Rogera 16. srpna 2005 stál v jejím čele.

Bratr Matthew (Andrew Thorpe) se narodil 10. května 1965 v Pudsey (Velká Británie). Je anglikán, do komunity Taizé vstoupil 10. listopadu 1986.

Život z víry Řeholní život

image:Image Den se již nachýlil
Den se již nachýlil Nicolas Diat, Robert Sarah
image:Image Synové světla v čase zkoušky