Papež vyzývá k solidaritě s komunitami postiženými cyklonem Moch

Autor: Linda Bordoni Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace28. 5. 2023, 18.30

Papež František apeluje na příslušné autority, aby usnadnily dodávky humanitární pomoci lidem zasaženým silným cyklonem v Bengálském zálivu, který v oblastech mezi Myanmarem a Bangladéšem rozsévá smrt a zkázu.

Papež František apeloval na úřady, které se zabývají přístupem k humanitární pomoci, aby usnadnily dodávky pomoci lidem zasaženým cyklonem Mocha v Bengálském zálivu.

V projevu po modlitbě Regina coeli v neděli papež poznamenal, že pomoc potřebuje "více než 800 000 lidí", kromě mnoha rohingských uprchlíků, kteří prchají před násilím v Myanmaru a kteří přicházejí do Bangladéše v " nestabilních podmínkách".

"Vyzývám vás, abyste se modlili za lidi žijící na myanmarsko-bangladéšské hranici, kteří byli těžce zasaženi cyklonem," řekl.

Smrt a zkáza

Když silný cyklon Mocha 14. května dorazil na pevninu mezi Cox's Bazarem v Bangladéši a městem Kyaukpyu v Myanmaru, zahynulo 41 lidí a přibližně 700 jich bylo zraněno. Zpráva OCHA odhaduje, že v Myanmaru zasáhl přibližně 5,4 milionu lidí, přičemž 3,2 milionu potřebuje humanitární pomoc.

V Bangladéši podle této zprávy cyklon postihl přibližně 2,3 milionu lidí a zničil asi 12 000 domů. Již dříve existující vysoký nedostatek základních potřeb znamená, že nejvíce postiženi jsou rohingští uprchlíci žijící v táborech.

Papežova výzva k distribuci pomoci

"Zatímco obnovuji své sympatie k těmto obyvatelům, apeluji na odpovědné osoby, aby usnadnily přístup k humanitární pomoci," uvedl papež František.

V závěru vyzval "ke smyslu pro lidskou a církevní solidaritu, abychom přišli na pomoc těmto našim bratřím a sestrám".

Papež František

image:Image Wake up! (CD)
Wake up! (CD) papež František
image:Image Poslední rozhovory
Poslední rozhovory Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.
image:Image Nic než důvěra
Nic než důvěra papež František
image:Image Teologie těla
Teologie těla Jan Pavel II.