Papež: Vzdělání umožňuje růst ve vzájemném bratrství

Autor: Jana Gruberová Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace5. 3. 2022, 11.50

Vatikán/Brazílie. Papež František pozdravil zvláštním poselstvím zahájení tradiční brazilské postní kampaně, věnované bratrství. Jak píše, úlohou náboženství je podněcovat výchovnou činnost, díky níž může ve světě růst univerzální bratrství.

image:Image 9/source/orig/8872_5325_0_844.jpeg

„Při pohledu na dnešní společnost člověk velmi jasně vnímá naléhavou potřebu změny v oblasti vzdělávání s cílem dosáhnout takové formace, která by podpořila růst všeobecného bratrství a integrálního humanismu“, připomíná papež v poselství, adresovaném brazilské církvi, která zahájila postní kampaň na téma „Bratrství a vzdělávání“.

Právě vzdělání, vyzdvihuje papež František, je zásadní při docenění člověka v jeho celistvosti a zamezení „skartační kultuře“, která vytěsňuje nejzranitelnější lidi na okraj společnosti.  Vzdělání kromě toho v člověku probouzí vědomí o důležitosti péče o stvoření, podotýká papež a poukazuje na důležitou roli, kterou církev v této oblasti historicky sehrála. „Stejně jako uznáváme a oceňujeme odpovědnost státu za pomoc rodinám při vzdělávání jejich dětí a záruce všeobecného přístupu ke školní docházce, je také třeba uznat a ocenit důležité poslání církve v oblasti vzdělávání“, píše římský biskup.

Podle papeže je proto zásadní, aby se volba tématu brazilské postní kampaně – „Bratrství a výchova“, „stala nadějí pro každé církevní společenství a přispěla k obnově v katolických školách a univerzitách, aby s Kristem jako vzorem svého pedagogického projektu předávaly vědomosti skrze láskyplnou výchovu a byly tak příkladem této integrální formace pro ostatní vzdělávací instituce“.

Postní doba, říká papež, je obdobím, které nás „prostřednictvím kajícných praktik půstu, almužny a modlitby“ vede „k osobnímu a obnovujícímu setkání se Zmrtvýchvstalým Pánem, v němž máme pravý život a jemuž musíme být věrnými svědky“. František tudíž doufá, že tento čas bude „příležitostí k autentickému obrácení a že semena zasetá na této cestě najdou v srdcích věřících dobrou půdu, na níž mohou přinést plody v podobě konkrétních činů ve prospěch integrálního a kvalitního vzdělávání“.

Život z víry

image:Image Kostelník