Papež zaměstnancům Vatikánu: Služte církvi ve skrytosti a malosti

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace21. 12. 2023, 14.27

Papež František tradičně dnes 21. prosince poblahopřál zaměstnancům Vatikánu a povzbudil je ke křesťanskému svědectví na pracovišti. V promluvě se zaměřil na dvojici slov "skrytost a malost".

image:Image 48/source/orig/47616_papez-zamestnancum-vatikanu.jpeg
Foto: Vatican Media

Svatý otec ve svém připraveném projevu připomněl, že Ježíšovo narození ukazuje, že Bůh preferuje životní styl, který není ani velkolepý, ani hlučný, ale spíše se vyznačuje skrytostí a malostí. "Tyto charakteristiky nám zprostředkovávají jemný rys Boha, který k nám nepřichází, aby nás děsil svou velikostí nebo se vnucoval svou velkolepostí, ale zpřítomňuje se tím nejobyčejnějším způsobem a stává se jedním z nás," řekl Svatý otec. Papež František poznamenal, že Ježíš se narodil v prosté stáji v Betlémě na znamení Boží touhy být všem nablízku.

Papež František dále vyzval zaměstnance Vatikánu, aby při své každodenní práci napodobovali Ježíšovu skrytost a malost. "Pracujete ve Vatikánu většinou v ústraní a často vykonáváte úkoly, které se mohou zdát bezvýznamné, ale naopak přispívají k poskytování služby církvi a společnosti," řekl a následně vyzval lidi zaměstnané ve Vatikánu, aby ve vztazích se svými kolegy vydávali křesťanské svědectví v duchu vděčnosti, klidu a pokory. Dodal, že betlém nabízí pozvání k prostotě srdce, a poznamenal, že jejich práce přináší ovoce a vůni radosti, i když je skrytá a neviditelná.

Svatý otec popřál k Vánocům také rodinám vatikánských zaměstnanců a poznamenal, že náš svět se snaží vše vystavit na odiv prostřednictvím sociálních médií. "Je to trochu jako chtít drahocenné křišťálové sklenice a nestarat se o to, zda je víno dobré," řekl. V rodině však podle něj na zdání a maskách příliš nezáleží, protože rodinný život musí být naplněn "dobrým vínem lásky, něhy a vzájemného porozumění", aby dobře fungoval. "A láska - jak dobře víme - nedělá žádný hluk. Zakoušíme ji v diskrétnosti a nepatrnosti každodenních gest, v péči, kterou si umíme vyměňovat," řekl Svatý otec.

Papež František na závěr svého každoročního vánočního pozdravu vyzval zaměstnance Vatikánu, aby se starali o své rodiny po vzoru Svaté rodiny. "Toto je mé přání pro vás: abyste byli ve svých domovech a rodinách pozorní k maličkostem každodenního života, k malým gestům vděčnosti, k péči a zájmu o druhého."

Zdroj: Vatican Media, anglická sekce

Papež František Advent a Vánoce

image:Image Světlo světa
Světlo světa Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.
image:Image Impulzy papeže Františka
Impulzy papeže Františka Anna Lexmaulová