Papež: Židé a křesťané pokračují v dialogu navzdory uzavřenosti a odmítání

Autor: Francesca Sabatinelli Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace12. 12. 2022, 21.25

Papež František se setkal se členy organizace Amitié Judéo-Chrétienne de France a povzbudil je, aby vytrvali na společné cestě, "i když se znovu objevuje znepokojivý antisemitismus, zejména v Evropě, a násilí proti křesťanům".

image:Image 21/source/orig/20767_18225_0_844.jpeg

Navzdory zátěži historie, někdy bolestné, a vzájemným předsudkům je cesta, kterou židé a křesťané ušli, značná. František s tímto přijal členy Amitié Judéo-Chrétienne de France a povzbudil je, aby "vytrvali na této cestě dialogu, bratrství a společných iniciativ":

"Protože toto krásné dílo vytváření vazeb je křehké, vždy je třeba ho obnovovat a upevňovat, zejména v dnešní nepřátelské době, kdy se stále častěji objevují postoje uzavírání se a odmítání druhého, v neposlední řadě v souvislosti se znepokojivým oživením antisemitismu, zejména v Evropě, a také násilí vůči křesťanům."

Učení Nostra aetate

Papež připomněl postavu jednoho ze zakladatelů Amitié, Julese Isaaca, který hrál "vedoucí úlohu ve sbližování mezi Židy a křesťany po tragédii druhé světové války" a byl také velkým zastáncem koncilní deklarace Nostra aetate, "textu, který si zachovává veškerou svou aktuálnost a připomíná velké duchovní dědictví společné křesťanům a Židům". Poté poděkoval organizaci za její závazek pomáhat židům a křesťanům "růst ve vzájemném poznání, porozumění, respektu a přátelství":

"Děkuji vám za tuto práci, kterou neúnavně vykonáváte již sedmdesát let. Velmi pomohla Židům a křesťanům znovu objevit sebe sama jako bratry, děti téhož Otce, kteří "očekávají den, známý jen Bohu, kdy všechny národy budou jedním hlasem vzývat Hospodina a 'sloužit mu pod stejným jhem' (srov. Sof 3,9)".

Papež František proto v závěru ujišťuje o své podpoře různých iniciativ Amitié Judéo-Chrétienne de France, jakož i "všech těch, kteří společně s Židy a křesťany usilují o stále větší bratrství".

Papež František Život z víry

image:Image YouCat