Pařížská katedrála Notre-Dame bude po 5 letech otevřena

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace16. 4. 2024, 10.32

Před pěti lety, 15. dubna 2019 se Paříž stala svědkem tragédie, když katedrálu Notre-Dame zachvátily plameny. Pařížský arcibiskup vyhlásil znovuotevření na prosinec 2024.

image:Image 55/source/orig/54821_fotky-k-clankum-na-web-5.png
Na obnově katedrály Notre-Dame v Paříži pracuje denně přibližně 1 000 lidí.
Canva.com

Požár, který vznikl v prostoru pod střechou, se rychle rozšířil dřevěnými krovy podkroví. Plameny pohltily i ikonickou věž katedrály, která se zřítila. Kromě hlavního oltáře se podařilo zachránit všechna umělecká díla v katedrále a relikviář s trnovou korunou.

Pařížský arcibiskup Laurent Ulrich v pastýřském listu oznámil, že znovuotevření katedrály bude trvat tři dny. Toto triduum bude zahájeno 7. prosince 2024. Francouzský stát coby oficiální majitel předá během oficiální inaugurace katedrálu katolické církvi k bohoslužebným účelům. 7. prosince zazní chvalozpěv Te Deum, magnificat a nešpory. Posvěcení oltáře je naplánováno na neděli 8. prosince u příležitosti první mše ve zrekonstruované katedrále. Triduum vyvrcholí slavností Neposkvrněného početí Panny Marie, která se letos oslaví 9. prosince, protože svátek připadá na druhou adventní neděli. Pařížský arcibiskup také vyhlásil od 8. do 15. prosince oktáv.

Dohledem nad rekonstrukcí byl pověřen architekt Philippe Villeneuve. S týmem odborníků pracoval na obnově katedrály podle původního projektu, a to včetně věže, kterou v 19. století navrhl architekt Eugne Viollet-le-duc. Práce byly zahájeny 24 měsíců po požáru. Na první fázi, kdy se jednalo o úklid a zabezpečení místa, se podílelo více než 200 firem. Osoby odpovědné za projekt uvádějí, že na obnově denně pracovalo přibližně 1 000 lidí.

Podle projektu Rebuilding Notre Dame de Paris se odhaduje, že obnova katedrály stála přibližně 767 milionů dolarů. Celosvětová odezva byla naštěstí velká, do dnešního dne se podařilo shromáždit celkem přibližně 928 milionů dolarů od dárců ze 150 zemí.

Zdroj: CNA

Život z víry Kultura

image:Image Je to náš příběh
Je to náš příběh Pavel Hošek
image:Image Právní dějiny církví
Právní dějiny církví Záboj Horák, Jiří Rajmund Tretera
image:Image Krátký rozhovor v pastoraci a poradenství
Krátký rozhovor v pastoraci a poradenství Timm H. Lohse
image:Image Ať žije přátelství!
Ať žije přátelství! Frida Bern Andersson, Daniel Ek, Pär Flodin