Patriarcha Pizzaballa zaslal dopis jeruzalémským věřícím, ve kterém vyzývá k míru

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace24. 10. 2023, 11.54

Kardinál Pierbattista Pizzaballa, latinský patriarcha Jeruzaléma, vydal pastýřský list věřícím své diecéze, v němž odsuzuje násilné činy a vyzývá ke spravedlivému a trvalému míru ve Svaté zemi.

image:Image 44/source/orig/43941_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-88.jpeg

Patriarcha Pierbattista Pizzaballa se ve svém pastýřském listě, který byl zveřejněn v úterý, obrátil na katolické věřící ve své diecézi s prosbou o pomoc v těžkém a bolestném období, které prožívají.

Píše, že lidé jsou zaplaveni obrazy hrůz, které vyvolávají bolest, frustraci a hněv. Poté, co 7. října po vpádu ozbrojenců Hamásu do Izraele vypukla válka, svolal papež František na úterý 17. října den modliteb, půstu a pokání. Patriarcha Pizzaballa vyjádřil vděčnost za papežovu iniciativu a modlitby věřících po celém světě a vyzval všechny, aby se spojili znovu v modlitbách za mír v pátek 27. října. "Je to možná to hlavní, co můžeme my křesťané v této době dělat: modlit se, činit pokání, prosit za mír. Za to Svatému otci z celého srdce děkujeme," řekl.

Odsouzení válečných zvěrstev

Jeruzalémský patriarcha italského původu dále vyzval věřící, aby přijali poselství naděje, které naplňuje evangelium. “Křesťané musí znovu a znovu vycházet z evangelia, zejména v dobách krize, a spojovat své pocity s Ježíšovými.“

Jednoznačně odsoudil zvěrstva, k nimž došlo 7. října, a dodal, že používání násilí není slučitelné s evangeliem a nikdy nepřináší mír. "Stejné svědomí mě však s velkou tíhou na srdci vede k tomu, abych dnes se stejnou jasností konstatoval, že tento nový cyklus násilí přinesl v Gaze přes pět tisíc mrtvých, včetně mnoha žen a dětí, desetitisíce zraněných, čtvrti srovnané se zemí, nedostatek léků, vody a základních potřeb pro více než dva miliony lidí." Takové tragédie podle něj nelze pochopit a máme povinnost je bezvýhradně odsoudit..

"Neustálé těžké bombardování, které již několik dní dopadá na Gazu, způsobí jen další smrt a zkázu a jen zvýší nenávist a zášť. Nevyřeší žádný problém, ale spíše vytvoří nové. Je čas zastavit tuto válku, toto nesmyslné násilí." Patriarcha Pizzaballa vyzval k ukončení desetiletí trvající okupace a k jasné a bezpečné národní perspektivě palestinského lidu, což je podle něj jediný způsob, jak může začít seriózní mírový proces. "Dlužíme to mnoha obětem těchto dnů i obětem let minulých," řekl. "Nemáme právo přenechat tento úkol jiným."

Kristův pokoj tváří v tvář zlu

Kardinál patriarcha pak křesťanům ve své zemi nabídl perspektivu naděje, kterou čerpal z Janova evangelia: "To jsem vám pověděl, abyste nalezli ve mně pokoj. Ve světě máte soužení. Ale vzchopte se, já jsem přemohl svět.“ (16,33). Kde Ježíš připomíná svým učedníkům, že už vyhráli bitvu, navzdory zmatkům, které mohou přijít.

"Srdce křesťanů jsou naplněna pokojem, protože Ježíš porazil zlo na kříži, ne zbraněmi, ne politickou mocí, ne velkými prostředky, ani vnucováním sebe sama..."Právě na to dnes sázíme svou víru. Ježíš v tomto verši právem mluví o odvaze. Takový mír, taková láska vyžadují velkou odvahu."

Patriarcha dále píše, že křesťanská láska a mír vyžadují, abychom nedovolili, aby nenávist, pomsta, hněv a bolest naplnily naše srdce a činy. "Jsme spíše povoláni osobně se angažovat ve prospěch spravedlnosti a odsuzovat bolestnou pravdu o nespravedlnosti a zlu, která nás obklopuje."

Truchlit za oběti, modlit se za mír

Na závěr patriarcha Pizzaballa vyzval křesťany, aby zůstali navzájem jednotní, i když se neshodneme. Modlil se také za nevinné oběti války a připomněl 18 lidí, kteří zahynuli při nedávném bombovém útoku na řecký pravoslavný kostel svatého Porfyria v Gaze.

Patriarcha vyzval křesťany ve Svaté zemi, aby 25. října oslavili svátek Královny Palestiny, a vyjádřil naději, že celá diecéze bude v tento den sjednocena v modlitbě a solidaritě za mír, ne světský mír, ale mír, který nám dává Kristus.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Církev a společnost