Pavilon Svatého stolce na Bienále umění v Benátkách chce vrátit náš pohled do reality

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace14. 3. 2024, 12.25

Vatikán představil Pavilon Svatého stolce na 60. mezinárodní výstavě umění, Benátském bienále, který bude umístěn v ženské věznici Giudecca a bude ukázkou schopnosti vězňů měnit díky umění svůj život. Tato akce přivítá i papeže Františka a bude trvat od 20. dubna do 24. listopadu 2024.

image:Image 54/source/orig/53083_stazeny-soubor.jpg
Wikimedia Commons

Na pondělní tiskové konferenci Svatého stolce byl představen pavilon s názvem "Na vlastní oči", který je věnován tématu lidských práv a osobám žijícím na okraji společnosti a jeho cílem je upozornit svět na ty, kteří jsou většinou přehlíženi, a zároveň podpořit kulturu setkávání. Nabádá návštěvníky, aby vzali vážně slova papeže Františka, který vybízí podívat se druhým přímo do očí a nehledět na jejich sociální postavení a setkat se tak s jejich lidskostí.

Na tiskové konferenci vystoupili kardinál José Tolentino de Mendonça, prefekt Dikasteria pro kulturu a vzdělávání, Giovanni Russo, vedoucí oddělení vězeňské správy Ministerstva spravedlnosti Italské republiky, Dr. Chiara Parisi, kurátorka Pavilonu Svatého stolce, Dr. Bruno Racine, kurátor Pavilonu Svatého stolce, a Dr. Paolo Maria Vittorio Grandi, úředník správy italské banky Intesa Sanpaolo.

Benátské bienále umění 2024 nese název "Cizinci všude" a v dubnu ho navštíví i papež František, který zavítá do ženské věznice Giudecca a stráví nějaký čas se členy církevní komunity v Benátkách. Kardinál Mendonça dodal, že úplný program papežovy návštěvy bude zveřejněn v blízké době.

"S velkou radostí jsme přivítali zprávu o návštěvě Svatého otce v pavilonu, bude to historický okamžik, neboť bude prvním papežem, který navštíví Benátské bienále, což jasně ukazuje otevřenost církve upevňovat plodný a úzký dialog se světem umění a kultury," uvedl během tiskové konference portugalský kardinál. Zdůraznil také, že není náhodou, že si Svatý stolec vybral pro prezentaci svého pavilonu na Benátském bienále zdánlivě nečekané místo, jakým je ženská věznice na ostrově Giudecca. Dodal, že název pavilonu "Na vlastní oči" má za cíl zaměřit pozornost na důležitost toho, jak zodpovědně pojímáme, vyjadřujeme a utváříme naše sociální, kulturní a duchovní soužití.

Prefekt rovněž upozornil, že v roce, kdy Bienále v Benátkách slaví 60. výročí, uplyne také šedesát let od prvního uvedení filmu Piera Paola Pasoliniho "Evangelium podle Matouše", který byl poprvé promítán v Benátkách a připomněl, že 25. kapitola Matoušova evangelia "Měl jsem hlad a dali jste mi jíst...", zůstává jedním z nejvíce komentovaných biblických textů papežem Františkem po celou dobu jeho pontifikátu.

Než kardinál Mendonça své vystoupení uzavřel, vyjádřil vděčnost italským úřadům, ministerstvu spravedlnosti zastoupenému vedoucím oddělení Národní správy věznic, kurátorům, všem spolupracujícím na realizaci pavilonu a rovněž benátskému patriarchátu.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Církev a společnost Kultura

image:Image Co bylo po zrušení Tovaryšstva Ježíšova?
Co bylo po zrušení Tovaryšstva Ježíšova? Leopold Škarek
image:Image Temno