Před 58 lety překročila vojska Varšavské smlouvy hranice Československa a násilně ukončila období Pražského jara. Následovaly roky nesvobody, strachu a okupace, které zásadně poznamenaly život celé společnosti.
Události 21. srpna 1968 si dnes připomněl také plzeňský biskup Tomáš Holub. U pamětní desky připomínající tehdejší události a jejich oběti položil kytici.
Letošní připomínka proběhla v komornější podobě kvůli rekonstrukci náměstí v okolí pamětní desky. I tak zůstává důležité se u událostí srpna 1968 zastavit a připomenout si jejich význam.
Invaze vojsk Varšavské smlouvy znamenala konec nadějí na demokratizaci společnosti a začátek období tzv. normalizace. Okupace a následné politické represe zasáhly do života mnoha lidí a jejich dopady jsou součástí naší společné historie dodnes.
Připomínat si 21. srpen 1968 má smysl i dnes. Je připomínkou lidí, kteří se tehdy postavili nesvobodě, i hodnot, které nelze považovat za samozřejmost. Těmito hodnotami jsou svoboda, demokracie a odpovědnost za společnost, ve které žijeme.
Modleme se za všechny, jejichž životy poznamenala okupace a následná léta nesvobody. A prosme, abychom si dokázali vážit svobody, kterou máme.