Poselství ke Světovému dni míru 2024 se zabývá novými technologiemi

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace14. 12. 2023, 20.11

"Umělá inteligence a mír" je tématem poselství papeže Františka k 57. světovému dni míru, který bude církev slavit 1. ledna 2024. Dokument, který byl zveřejněn dnes, ve čtvrtek 14. prosince, byl představen na tiskové konferenci ve Vatikánu a má devět stran a osm podtémat.

image:Image 48/source/orig/47281_artificial-intelligence-6767502-1280.jpg
Ilustrační foto

Představení poselství papeže Františka s datem slavnosti Neposkvrněného početí Panny Marie 8. prosince, byl přítomen prefekt Dikasteria pro službu intergrálnímu lidskému rozvoji kardinál Michael Czerny, SJ, a P. Riccardo Lufrani, OP, profesor teologie technických věd a morální teologie na univerzitě LUMSA v Římě a další odborníci.

Papež ve svém poselství vysvětluje, že pokud technologie prohlubují nerovnosti a konflikty, nelze je považovat za skutečný pokrok. V této souvislosti Svatý otec varuje před vážnými riziky dezinformačních kampaní, které mohou podněcovat terorismus nebo zasahovat do volebních procesů. Vyzývá proto mezinárodní společenství, aby přijalo mezinárodní smlouvu, která by regulovala používání a rozvoj umělé inteligence.

Text poselství v češtině naleznete zde

Zdroj: Vatican News

Papež František Život z víry

image:Image Laudato si - Buď pochválen
Laudato si - Buď pochválen papež František
image:Image Laudate Deum
Laudate Deum papež František
image:Image Dar radosti a naděje
Dar radosti a naděje papež František
image:Image Teologie těla
Teologie těla Jan Pavel II.