Poselství papeže Františka k účastníkům klimatického summitu OSN

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace4. 12. 2023, 14.51

Papež František v sobotním poselství pro účastníky klimatického summitu OSN, který právě probíhá v Dubaji, označil ničení životního prostředí za "urážku Boha".

image:Image 47/source/orig/46727_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-2.jpeg
Vatican Media

Svatý otec zrušil plánovanou cestu do Spojených arabských emirátů několik dní před odjezdem kvůli svému zdravotnímu stavu. Zastoupil jej státní sekretář kardinál Pietro Parolin a 2. prosince přečetl na shromáždění zkrácenou verzi papežova projevu.

"Bohužel nemohu být přítomen s vámi, jak jsem si velmi přál," uvedl papež ve svém poselství. "Přesto... jsem s vámi, protože ničení životního prostředí je urážkou Boha, hříchem nejen osobním, ale i strukturálním, který velmi ohrožuje všechny lidské bytosti, zejména ty nejzranitelnější z nás, a hrozí rozpoutat konflikt mezi generacemi."

Papež František měl být prvním potifikem, který se zúčastní konference OSN o změně klimatu, známé jako "konference smluvních stran" (COP), jež se koná každoročně od roku 1995. Péče o stvoření je důležitým tématem Františkova pontifikátu. Papež sdělil, že se rozhodl napsat encykliku o životním prostředí Laudato Si' z roku 2015 před summitem COP21 v Paříži, a nedávno zveřejnil novou apoštolskou exhortaci nazvanou Laudate Deum ("Chvalte Boha"), v níž označil klimatické změny za "jednu z hlavních výzev, kterým čelí společnost a globální společenství".

Ve svém poselství ke konferenci COP28 papež zdůraznil potřebu multilateralismu k zavedení globálních a účinných pravidel boje proti změně klimatu. "Změna klimatu signalizuje potřebu politické změny. Vyjděme ze zahleděnosti do vlastních zájmů a nacionalismu; to jsou přístupy, které patří do minulosti," napsal.

Svatý otec označil za "znepokojující", že globální oteplování je doprovázeno všeobecným ochlazením multilateralismu, rostoucím nedostatkem důvěry v rámci mezinárodního společenství. "Kolik energie lidstvo vyplýtvá na četné války... konflikty, které problémy nevyřeší, ale pouze je prohloubí!" dodal. Ochranu životního prostředí považuje za součást "kultury života" a zdůraznil, že pokusy přenášet vinu za klimatické změny na chudé nebo vysokou porodnost"je třeba důrazně rozptýlit.

"Porodnost není problém, ale zdroj: Některé ideologické a utilitární modely, které jsou nyní rodinám a národům vnucovány v sametové rukavici, představují skutečné formy kolonizace," řekl.

"Spojme se v přijetí alternativní vize: to pomůže k ekologickému obrácení, protože 'bez kulturních změn nejsou trvalé změny' (Laudate Deum, 70)," dodal papež. "V tomto ohledu bych vás chtěl ujistit o závazku a podpoře katolické církve, která se hluboce angažuje ve výchovném působení a v povzbuzování účasti všech, jakož i v prosazování zdravého životního stylu, neboť všichni jsou zodpovědní a přínos každého z nich je zásadní."

Během summitu COP28 v Dubaji kardinál Parolin 3. prosince také předsedal slavnostnímu otevření mezináboženského pavilonu na klimatické konferenci spolu se španělským kardinálem Miguelem Ángelem Ayuso Guixotem, odborníkem na islám a současným prefektem Dikasteria pro mezináboženský dialog. Pavilon víry, který hostí Muslimská rada starších, bude sloužit jako centrum pro angažovanost víry v otázkách klimatu a jako místo, kde se na konferenci uskuteční více než 65 zasedání s náboženskými představiteli, vědci a politickými vůdci.

Zdroj: CNA

Papež František

image:Image Wake up! (CD)
Wake up! (CD) papež František
image:Image Papež Pavel VI.
Papež Pavel VI. Agostino Casaroli, Jaroslav Šebek
image:Image Bratr František + Člověk František