Pouť lékařů a zdravotníků ve Svatovítské katedrále v Praze

Zdroj:Arcibiskupství pražskéArcibiskupství pražské
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Pražská arcidiecéze
Datum publikace13. 10. 2023, 16.28

Při příležitosti svátku sv. Lukáše, patrona lékařů a zdravotníků, se ve čtvrtek 19. října ve svatovítské katedrále uskuteční mše svatá, kterou bude od 18.00 celebrovat pražský arcibiskup Jan Graubner.

image:Image 44/source/orig/43296_27931_0_lukas.jpg
Foto: Jakub Šerých, Člověk a Víra

Svatý Lukáš je jedním ze čtyř evangelistů, spolupracovník sv. Pavla a rovněž patron lékařů a zdravotníků. Kromě Evangelia nesoucího jeho jméno sepsal též Skutky apoštolů podávající zprávu o prvních dějinách církve.

V Praze ve svatovítské katedrále je uchovávaná lebka sv. Lukáše. Získal ji a metropolitní kapitule věnoval císař Karel IV., zatímco ostatní světcovy pozůstatky jsou uloženy v kostele sv. Justiny v benediktinském opatství v Padově.  V roce 1998 proběhl antropologický průzkum spojený s genetickým vyšetřením světcových relikvií uchovávaných v Praze i Padově. Prokázalo se, že lebka uložená v Praze a ostatní kostra uchovávaná v Padově patřily téže osobě, a to muži pokročilého věku, který s velkou pravděpodobností zemřel přirozenou smrtí.

Život z víry Liturgie a bohoslužby

image:Image Duchovní služba ve věznicích
Duchovní služba ve věznicích Michael Martínek