Před 750 lety zemřel Tomáš Akvinský

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace6. 3. 2024, 10.43

V římskokatolické církvi patří Tomáš Akvinský mezi třicet šest učitelů církve a platí za jednoho z největších teologů vůbec. Zemřel před 750 let, 7. března 1274.

image:Image 53/source/orig/52649_snimek-obrazovky-2024-03-06-v-11-34-14.png

Italský křesťanský filozof Tomáš Akvinský patří k největším křesťanským teologům, byl tvůrcem filozoficko-náboženského směru (tomismus), který se snažil nalézt rovnováhu mezi vírou a rozumem. Tomáš Akvinský sám dokládá, že víra a rozum se mohou doplňovat za podmínky, že skutečná zjevení bývají nadřazena nedokonalému rozumovému poznávání.

Narodil se v roce 1225 nebo 1226 ve šlechtické rodině v Lombardii. Přes silný odpor rodičů vstoupil do žebravého řádu bratří kazatelů neboli dominikánů. Na univerzitách v Neapoli, Paříži a Kolíně nad Rýnem pak studoval filozofii a teologii.

Asi ve 30 letech získal doktorát teologie. Až do konce svého života pak vyučoval na univerzitách, kázal a psal filozofická a teologická díla. Za jeho hlavní spisy se považují dvě díla - Teologická summa a Summa proti pohanům. Usiloval o poznání nejvnitřnějších souvislostí věcí a o shrnutí poznatků do vědeckého systému.

Tomáš Akvinský zemřel cestou na druhý lyonský koncil, kam ho pozval papež Řehoř X. Za svatého byl prohlášen v roce 1323, za učitele církve v roce 1567 a za patrona katolických vysokých škol v roce 1880.

Více k životu i dílu naleznete na webu dominikánů.

Maria a svatí Spiritualita

image:Image Nenasytnost
Nenasytnost Anselm Grün
image:Image Duchovní obnova s Aničkou
Duchovní obnova s Aničkou Jan Graubner
image:Image Řeč přírody
Řeč přírody Stanislav Weigel
image:Image Ježíšovy cesty I.
Ježíšovy cesty I. František Mráček