Před synodou se ve Vatikánu očekávají tisíce lidí na ekumenické modlitební vigilii

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace26. 9. 2023, 11.06

Římská diecéze v pondělí uvedla, že koncem týdne očekává tři tisíce poutníků na ekumenické modlitební vigilii ve Vatikánu, která je naplánována před zahájením říjnové synody o synodalitě.

image:Image 42/source/orig/41960_navrh-bez-nazvu-8.png
Canva.com

Ekumenická modlitební vigilie s názvem Together - Gathering of the People of God (Společné - Shromáždění Božího lidu) se v Římě uskuteční za přítomnosti papeže Františka a zástupců různých církví jen několik dní před zahájením 16. generálního shromáždění biskupské synody, které se bude konat v Římě v průběhu října. Vigilie bude příležitostí svěřit práci [synody] Duchu svatému, uvedla diecéze.

Tiskové středisko Svatého stolce sdělilo, že tato událost zdůrazní ústřední roli modlitby v synodálním procesu a podtrhne skloubení synodální cesty s cestou ekumenickou.

Očekávají se stovky návštěvníků z mnoha zemí včetně Francie, Maďarska, Vietnamu a Spojených států. Předpokládá se, že jen z Polska jich přijede téměř 500. Pro účastníky jsou na pátek naplánovány modlitební vigilie v místních komunitách, v sobotu pěší pouť od baziliky svatého Jana Lateránského ke hrobu apoštola Petra. Na programu je během těchto dnů je také několik workshopů, např. svědectví uprchlíků nebo služba pro potřebné v jídelně Caritas Roma.

Samotná synoda nazvaná synoda o synodalitě, kvůli svému zaměření na spolupráci a účasti katolických věřících na dalším plnění poslání církve, probíhá od roku 2021, kdy ji vyhlásil Svatý otec, a měla by trvat až do roku 2024.

Očekává se, že biskupové se v říjnu budou zabývat otázkami, které obsahují pracovní dokumenty, včetně toho, jak může být církev více znamením a nástrojem sjednocení s Bohem a jednoty celého lidstva, a také jak může lépe rozdávat dary a úkoly ve službě evangeliu.

V lednu papež František při ohlášení ekumenické vigilie vyzval k účasti bratry a sestry všech křesťanských denominací. „Cesta k jednotě křesťanů a cesta synodálního obrácení církve jsou propojeny,“ řekl tehdy papež.

Zdroj: CNA

Synoda 2021–2024

image:Image To nejlepší pro jeho slávu
To nejlepší pro jeho slávu Oswald Chambers