Před Velikonocemi opět zabečí Daránek, aby pomohl splnil dětská přání

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace30. 3. 2023, 13.51

Blíží se Velikonoce a s nimi přichází Daránek, aby pomohl vyplnit dětské sny, zejména tam, kde bývá bytem nouze a hrozí strádání. Charita Česká republika proto znovu ohlašuje dobročinnou kampaň, jejíž výtěžek pomůže zejména nejmenším a nejzranitelnějším, tedy především dětem z chudých rodin.

image:Image 27/source/orig/26204_004340-05-092400.png
Foto: Charita ČR

Symbolem kampaně Daránek dětem je divotvorný beránek, který dokáže plnit dětská přání. „Jaro je plné čerstvé energie. Voní novým začátkem. Proto je do tohoto období vhodné načasovat kampaň na podporu těch, kteří jsou na začátku své životní cesty a nemají zrovna dobrou startovní pozici,“ říká Lukáš Curylo, ředitel Charity Česká republika.
Kampaň trvá od 3. dubna do 20. května 2023. Odehrává se především ve virtuálním prostředí. Můžeme se těšit na televizní a rozhlasové spoty, bannery a plakáty vyzývající dárce k finanční podpoře projektu.

Prostředky, kterými lidé „na Daránka“ přispějí, budou vynaloženy na zařízení, služby a projekty pomáhající dětem v nouzi. To znamená na azylové domy, nízkoprahová denní centra, volnočasové aktivity dětí a mládeže, služby pro děti s handicapem a podporu práv dětí. Nepůjde tedy o individuální adresnou podporu konkrétních dětí, ale o podporu péče o ně.

Příklady, kde vybrané peníze pomáhají a ještě pomohou, naleznete na stránkách www.daranek.cz. Letošním heslem je: Daránek pomáhá dětem, aby to ti nejmenší měli co nejlehčí.

„Je potřeba si uvědomit, jak zásadní roli hraje kvalitní dětství pro kvalitní život,“ dodává ředitel Lukáš Curylo.

O způsobu darování

Novinkou letošního ročníku Daránka je směrování darů podle územního principu. Veškeré dary poputují na transparentní sbírkový účet Charity Česká republika 44665522/0800 u České spořitelny. Každé oblasti (arcidiecézi či diecézi) byl přidělen specifický variabilní symbol, který identifikuje, do jakého regionu bude dar připsán:

Centrální účet: VS 9119 Charita Česká republika

Regiony (diecéze): VS 91191 Praha, VS 91192 České Budějovice, VS 91193 Plzeň, VS 91194 Litoměřice, VS 91195 Hradec Králové, VS 91196 Brno, VS 91197 Olomouc a VS 91198 Ostrava.

Daránkova historie

Výzva „Daránek dětem“ vznikla v roce 2021 jako celocharitní projekt s cílem diverzifikovat zdroje příjmů, využít velikonočního/jarního období a oslovit dárce sympatizující s potřebnými dětmi. Daránek má ambici stát se vedle Tříkrálové sbírky dlouhodobým celoročním projektem, s hlavní kampaní situovanou do jarního období.

První ročník byl silně ovlivněn pandemií covid-19 a v loňském roce (2022) byla kampaň zcela přehlušena válkou na Ukrajině, která bohužel stále pokračuje, se všemi negativními dopady na životy lidí u nás. Přesto pevně věříme, že letos bude Daránkova jarní sbírka na pomoc dětem úspěšná.

Půst a Velikonoce Charita

image:Image Za oponou války