Přednáška: Rozdělená společnost, rozdělená církev

Zdroj:Arcibiskupství olomouckéArcibiskupství olomoucké
Rubrika: Domácí,Olomoucká arcidiecéze
Datum publikace28. 3. 2022, 10.36

Česká křesťanská akademie, místní skupina Zábřeh, zve na přednášku P. Tomáše Petráčka nazvanou „Rozdělená společnost, rozdělená církev“. Uskuteční se ve čtvrtek 31. března 2022 od 18.00 v Katolickém domě v Zábřehu.

image:Image 10/source/orig/9742_6381_0_220327-primice-trebova-02.jpg

Před příchodem covidové krize se téma rozdělené společnosti chápalo jako jeden z největších problémů současného světa. Během ní se rozdělení ještě prohloubilo a zmnožilo. V přednášce dáme fenomén rozdělené společnosti do historického kontextu a společně budeme přemýšlet, jak ho překonat, případně se s ním naučit žít.

Prof. PhDr. Tomáš Petráček Ph.D. et Th.D. (* 1972 v Hořicích v Podkrkonoší) je katolický kněz, historik a teolog. Roku 2002 ukončil studium historie a etnologie na Ústavu hospodářských a sociálních dějin FF UK Praha doktorskou prací Fenomén darovaných lidí v přemyslovských zemích 11. a 12. století (Praha 2003). Ve švýcarském Fribourgu získal licenciát z teologie (2005), doktorské studium dokončil na CMTF UP v Olomouci (2008). Kromě dlouhé řady studií z oblasti sociálních dějin raného středověku a moderních církevních dějin publikoval oceňované vědecké knihy Výklad Bible v době (anti-)modernistické krize. Život a dílo Vincenta Zapletala OP (2006) a Bible a moderní kritika. Česká a světová progresivní exegeze ve víru (anti-)modernistické krize (2011) či Církev, tradice, reforma. Odkaz Druhého vatikánského koncilu (2016) a Západ a jeho víra. 9,5 teze k dopadům Lutherovy reformy (2017). Kromě tříletého studia ve Fribourgu absolvoval delší zahraniční stáže ve Frankfurtu, Římě a na Yale University. Působí v Hradci Králové jako univerzitní kaplan, přednáší historii na KTF UK v Praze a na PdF UHK v Hradci Králové, kde je vedoucím katedry kulturních a náboženských studií. Je profesorem Karlovy univerzity v oboru moderní hospodářské a sociální dějiny. Je emeritní kanovník kapituly Všech svatých na Hradě pražském. Roku 2013 byl královéhradeckým biskupem msgr. Vokálem ustanoven postulátorem procesu blahořečení P. Josefa Toufara.

Život z víry Kultura

image:Image Modlitba pro začátečníky i mírně pokročilé
Modlitba pro začátečníky i mírně pokročilé James Martin
image:Image Dědictví otců