Přední české osobnosti podepsaly tzv. Valentýnskou deklaraci na podporu Izraele

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace16. 2. 2024, 11.49

Řada předních osobností kultury, duchovenstva, politiky a společenského života podepsala tzv. Valentýnskou deklaraci, která odsuzuje "krvavé řádění" hnutí Hamás, podporuje Izrael a odsuzuje projevy antisemitismu.

image:Image 52/source/orig/51410_3032570588-6a57f7fe64-b.jpg

"Válka, která zuří mezi hnutím Hamás a Izraelem, je válkou, ve které je hnutí Hamás jednoznačně agresorem, který zneužívá svého civilního obyvatelstva," píše se v textu deklarace, který sdílel na sociálních sítích kardinál Dominik Duka, emeritní pražský arcibiskup. Deklaraci, která připomíná zrod křesťanství právě v Izraeli, podepsal například herec Jiří Bartoška, europoslanec Alexandr Vondra, bývalý předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, ministryně obrany Jana Černochová nebo kněz Marek Orko Vácha a další.

V prohlášení se dále uvádí, že se v naší zemi ozývají nespravedlivé postoje vůči Izraeli a jeho postupu, proto signatáři považují za potřebné se ozvat, neboť s kritikou Izraele, kromě jiných, vystoupili i někteří katoličtí duchovní, kteří by měli mít úctu k pravdě. "Je nutné si uvědomit, že křesťanství se zrodilo v Izraeli, zde i vyrostlo, má společné tradice a společně užívá hebrejskou Bibli. Zakladatel křesťanství, Ježíš Kristus je synem izraelského národa z judského kmene z Davidova rodu. Židé i křesťané jsou cílem vyhlazující války, džihádismu a jeho odnoží. Vzrůst antisemitismu nejenom slovního, ale i politického spolu s teroristickými útoky je varováním pro všechny."

Celé znění Valentýnské deklarace

Konflikt ve Svaté zemi