Předseda COMECE pozdravil valné shromáždění CEC v Tallinnu

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace19. 6. 2023, 11.23

Předseda Komise biskupských konferencí EU (COMECE) biskup Mariano Crociata pozdravil v neděli 18. června 2023 účastníky valného shromáždění Konference evropských církví (CEC) v estonském Tallinnu. "Vzhledem k tomu, že tragická válka proti Ukrajině stále pokračuje, společné porozumění a projekty jsou důležité k překonání konfliktu a vytvoření cest smíření a míru."

image:Image 35/source/orig/34738_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-10.jpeg
Vatican Media

Mons. Mariano Crociata byl pozván, aby se jako pozorovatel zúčastnil valného shromáždění Konference evropských církví (CEC), které se koná ve dnech 14. - 20. června 2023 v Tallinu. Ve svém pozdravu ocenil spolupráci s touto organizací a vzájemné porozumění: "Vyjadřuji přání obnovit a pokračovat v této spolupráci s ještě větším přesvědčením a nasazením," uvedl.

"Přítomnost našich církví v členských státech EU je především historickým posláním, naše společná historie posledních desetiletí a dneška. Jako křesťané se cítíme povoláni přispět EU, která může podle záměrů svých otců zakladatelů skutečně představovat jedinečnou možnost rozvoje pro své národy a příslib míru pro nás všechny a pro celý svět," pokračoval biskup Crociata.

Předseda biskupů EU se ve svém příspěvku věnoval také probíhající ruské agresivní válce proti Ukrajině - jednomu z hlavních témat diskuse během letošního valného shromáždění CEC. "Právě snaha o mír je již téměř rok a půl nejvíce zpochybňována válkou na Ukrajině, která nemá žádný náznak konce, a to navzdory pokusům a snahám z různých stran zajistit její zastavení, především ze strany těch, kteří ji neoprávněně rozpoutali." Na závěr svého projevu Mons. Crociata rovněž poděkoval končícímu předsedovi CEC Christianu Kriegerovi za vynikající spolupráci v posledních letech a vyjádřil přání všeho nejlepšího a modlitby budoucímu předsedovi CEC, který bude zvolen shromážděním dnes, 19. června.

V rámci tématu "Utvářejte budoucnost s Božím požehnáním" zazněly na valném shromáždění CEC další projevy od významných osobností, mimo jiné od Jeho Svatosti ekumenického patriarchy Bartoloměje, který nabídl zamyšlení nad budoucností ekumenismu v Evropě.

Předseda COMECE se během návštěvy Pobaltí setkal s apoštolským administrátorem Estonska Mons. Philippem Jourdanem a pronesl homilii během mše svaté sloužené v místní katedrále svatého Petra a Pavla.

Zdroj: COMECE

Ekumenismus Církev a společnost Biskupové