Přes 400 mladých z ostravsko-opavské diecéze míří na Světové dny mládeže

Zdroj:Diecéze ostravsko - opavskáDiecéze ostravsko - opavská
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Ostravsko-opavská diecéze
Datum publikace22. 7. 2023, 14.06

Z ostravsko-opavské diecéze míří na Světové dny mládeže přes 400 účastníků od 16 do 29 let. Autobusy z ostravsko-opavské diecéze vyjíždějí již v pondělí 24. července. Světové dny mládeže jsou jedinečným setkáním mladých věřících ze všech kontinentů. Mohou se navzájem inspirovat pestrostí kultur a prožívání víry. Kromě hudby, přednášek, modliteb a poznávání hostitelské země k setkání patří také programy s papežem Františkem.

image:Image 38/source/orig/37585_25565_0_5300173.jpg
Výzdoba na tzv. Portugalském předsetkání, které DCM pořádalo na jaře na čtyřech místech v diecézi jako přípravu před cestou.
Foto: Michael Bujnovský, Člověk a Víra

Z ostravsko-opavské diecéze vyráží 410 poutníků, kteří se přidají k české skupině čítající více než 3 tisíce přihlášených. Už v pondělí 24. července vyjedou z Ostravy první dva autobusy s poutníky. „Dva autobusy vezou mladé na předprogram do Porta (26. – 31. července). Třetí pojede přímo do Lisabonu na hlavní program Světových dnů mládeže (1. – 6. srpna),“ uvádí Marie-Anna Kosterová z Diecézního centra pro mládež. Celou cestu budou provázet doprovodné aktivity i devítihodinová přestávka ve Francii.

„Je to dlouhá cesta, ale můžeme alespoň něco prožít společně a projet kus Evropy. V prvé řadě jsme ale cestu autobusem nabídli účastníkům jako levnější alternativu k letenkám," vysvětluje Marie-Anna Kosterová, proč Biskupství ostravsko-opavské jako jediné v ČR hromadnou autobusovou dopravu nabídlo.

Mladí účastníci na účast na setkání a dopravu do Portugalska nezřídka věnují výdělek svých prázdninových brigád. Aby pro ně byly Světové dny mládeže dostupnější, dostává každý účastník z diecéze od Biskupství ostravsko-opavského podporu ve výši 2 tisíc Kč. Mladí z vícečetných rodin pak měli cenu za setkání sníženou o 3 tisíce Kč. Dohromady biskupství skrz příspěvek na cestu „investovalo“ do mladých přes 900 tisíc Kč.

K poutníkům z naší diecéze se připojí také několik kněží a řeholnic. Biskup Martin David se k české výpravě připojí až v Lisabonu, kde pro mladé bude mít také jednu z přednášek. Už v pondělí 24. července ale dá požehnání na cestu těm, kteří pojedou z Ostravy autobusem.

O programu

Část Čechů nejprve zamíří do diecéze Porto, aby poznali místní kulturu a zvyky. Během pěti dní programu "Dnů v diecézích" (26. – 31. července) stráví dopoledne vždy s hostitelskou farností, odpoledne bude možnost využít bohaté nabídky koncertů, muzikálů, tance nebo přednášek, či navštívit ta nejzajímavější místa v Portu.

Různorodý program bude provázet i samotné Světové dny v Lisabonu (1. – 6. srpna), který je připraven tak, aby si vybral opravdu každý z účastníků. Dopolední program s katechezí a mší svatou v českém centru střídá odpoledne Youth festival – divadlo, výstavy, přednášky, sport, konference, koncerty a spoustu dalšího. Ztišení, modlitbu i možnost rozhovorů nabídne City of joy (Město radosti), nejen v mnoha lisabonských kostelích.

Vrcholem celého týdne v Lisabonu bude sobotní vigilie s papežem Františkem (spojená s přespáním pod širým nebem) a závěrečná nedělní mše svatá, po níž se poutníci postupně vydají zpět do svých domovů.

Celkově se na Světové dny mládeže chystá na 600 tisíc mladých katolíků z celého světa. Tradice světových setkání mladých věřících sahá až k papeži Janu Pavlu II. Papež František během svého pontifikátu navštívil setkání mladých v Rio de Janeiru (2013), Krakově (2016) a v Panamě (2019).

Text vznikl ve spolupráci s Diecézním centrem pro mládež ostravsko-opavské diecéze.

Světové dny mládeže Mladí v církvi

image:Image Když Bůh mlčí
Když Bůh mlčí Pete Greig
image:Image Proč Bůh dovolí utrpení?
Proč Bůh dovolí utrpení? Nicky Gumbel
image:Image Balzám pro duši