Prezident Caritas Europa P. Michael Landau ocenil práci Arcidiecézní charity Praha

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Pražská arcidiecéze
Datum publikace27. 3. 2024, 12.14

Prezident Caritas Europa (Charity Evropa) P. Michael Landau zavítal v těchto dnech do České republiky. Jeho program zahrnoval i osobní setkání s pracovníky a klienty Arcidiecézní charity Praha.

image:Image 54/source/orig/53693_zahrada-azyloveho-domu-gloria-zleva-jakub-licka-p-michael-landau-marc-somers-960x640.jpg
Foto: ACHP

P. Landau a Marc Somers, který má v Caritas Europa na starosti budování kapacit charitních organizací, navštívili Azylový dům Gloria pro matky s dětmi a nové Komunitní centrum sv. Anežky, kde se setkali s generálním sekretářem Charity Česká republika Jakubem Líčkou, ředitelem Arcidiecézní charity Praha Jaroslavem Němcem a dalšími zástupci Charity. Sdíleli zkušenosti a inspiraci pro rozvoj charitních sociálních služeb a projektů. P. Landau kladl mnoho otázek a projevoval hluboký zájem o práci Charity.

„Jsem rád, že jsem mohl svou návštěvu zahájit u konkrétních projektů Charity. Právě tady, v každodenní, vytrvalé a dlouhodobé práci ve prospěch lidí v nouzi, spočívá skutečná síla této organizace,“ zdůraznil prezident Charity Evropa P. Michael Landau, jehož působení v evropské charitní centrále se opírá o dlouholetou práci v čele Arcidiecézní charity Vídeň.

Exkurze začíná v Komunitním centru sv. Anežky

Po diskusi následovala prohlídka nově zrekonstruovaného domu Arcidiecézní charity v Londýnské ulici, jehož součástí je i nové Komunitní centrum sv. Anežky. P. Landau ocenil účelnost a vybavenost nově opravených prostor, ale největší zájem projevoval o setkání s pracovníky v jednotlivých kancelářích. Během živých diskusí se zajímal o jejich práci a s úctou oceňoval jejich nasazení a obětavost.

„P. Landau projevoval během exkurze skutečný zájem o naši práci. Jeho otázky se dotýkaly podstaty našich aktivit a ukazovaly, že si uvědomuje každodenní výzvy, s nimiž se potýkáme. Jeho zájem nebyl jen povrchní; jeho dotazy byly provázeny hlubokým vhledem a pochopením pro každý detail naší činnosti,“ říká Jarmila Lomozová z Arcidiecézní charity Praha, která spolu s kolegy zahraniční hosty při prohlídce doprovázela.

P. Landau při své návštěvě nešetřil slovy uznání a obdivu: „V rámci své funkce prezidenta Charity Evropa sleduji zprávy z jednotlivých zemí a jsem si vědom silné pozice Charity v České republice. Její rozsáhlá práce na národní i mezinárodní úrovni je obdivuhodná. Avšak teprve přímé setkání s touto prací a s lidmi, kteří ji s nasazením vykonávají, mi umožňuje plně docenit její rozsah, dopad a skutečnou sílu.“

Návštěva zanechala hluboký dojem

Návštěva pokračovala do Azylového domu Gloria pro matky s dětmi na Barrandově v Renoirově ulici. Během živé diskuse s ředitelkou, sestrou Imeldou, se zahraniční hosté podrobně seznámili s fungováním této sociální služby. Rozhovor zahrnoval širokou škálu témat od příběhů jednotlivých klientů přes zdroje financování až po další klíčové aspekty provozu.

Pro pracovníky byla návštěva prezidenta Caritas Europa velkým povzbuzením. Jeho lidský přístup a upřímný zájem zanechal hluboký dojem.

S Azylovým domem Gloria těsně sousedí Domov pro lidi s Alzheimerovou chorobou. „S úžasem sleduji širokou škálu aktivit Arcidiecézní charity Praha, která sahá od laskavé podpory matek s nejmenšími dětmi až po empatickou péči o seniory bojující s demencí. Charita vnímá jedinečnost každého člověka, stvořeného k obrazu Božímu a z této úcty k lidské důstojnosti pramení péče o člověka v těch nejtěžších životních situacích. To je esence charitního poslání, která ve mně vzbuzuje hluboký respekt a obdiv,“ vyjádřil P. Landau.

Při prohlídce Azylového domu se P. Landau setkal s maminkami a dětmi, které zde našly útočiště v obtížné životní situaci. Úsměv a vřelá gesta naznačovala jeho skutečný soucit s lidmi, jimž zasvětil své životní poslání. „Práce v Charitě je to nejkrásnější zaměstnání, jaké si umím představit. Jsem opravdu vděčný za práci, kterou Charita odvádí zde v pražské arcidiecézi a na mnoha dalších místech,“ uzavřel prezident Caritas Europa, kterého v dalších dnech jeho pobytu v Praze čekají jednání s vedením Charity Česká republika.

Zdroj: ACHP

Charita

image:Image Ostrovské rukopisy
Ostrovské rukopisy Josef Vintr