Prezident Jižního Súdánu zrušil pozastavení mírových rozhovorů

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace4. 2. 2023, 15.24

Salva Kiir, prezident Jižního Súdánu, vítá papeže Františka a jeho výzvu k míru a usmíření a oznamuje, že země zrušila pozastavení mírových rozhovorů v Římě.

image:Image 24/source/orig/23228_20704_0_844.jpeg
Prezident Salva Kiir při papežově návštěvě v Jižním Súdánu

Během první oficiální akce papeže v Džubě, jeho setkání s představiteli státních orgánů, občanské společnosti a diplomatického sboru, prezident Salva Kiir zopakoval prohlášení učiněné v předvečer ekumenické pouti Svatého otce za mír do Jižního Súdánu.

"Na počest historické návštěvy Svatého otce papeže Františka v naší zemi a našeho vyhlášení roku 2023 rokem míru a usmíření oficiálně oznamuji zrušení pozastavení římských mírových rozhovorů se Zdrženlivými skupinami."

Pan Kiir dále vyjádřil naději, že "jeho bratři z opoziční skupiny Nesignatáři Jižního Súdánu toto gesto opětují a budou s námi poctivě spolupracovat na dosažení inkluzivního míru v naší zemi".

Pozastavení mírových rozhovorů

V listopadu 2022 vláda Jižního Súdánu oznámila, že pozastavuje svou účast na mírových rozhovorech v Římě, a obvinila Nesignatářské jihosúdánské opoziční skupiny z "nedostatku odhodlání" a z přípravy na válku.

Pan Kiir poznamenal, že je to poprvé v historii země, kdy hlava katolické církve navštívila Jižní Súdán, a označil papežovu přítomnost za "historický milník" a vyjádřil hlubokou vděčnost za návštěvu, která, jak pokračoval, "zanechá pozitivní dopad na naše národní vědomí a mír v naší zemi".

"Tato historická návštěva těchto světových křesťanských vůdců nás musí přimět k hlubokému zamyšlení nad naší nedávnou historií, zejména nad tím, jak souvisí s ušlechtilým úkolem upevňování míru a důležitými projekty usmíření a odpuštění v řadách našeho lidu," řekl.

Duchovní rekolekce ve Vatikánu

Prezident připomněl duchovní rekolekce, kterých se v roce 2019 zúčastnil ve Vatikánu a během nichž nám papež "políbil nohy a požádal nás, abychom zůstali v míru".

"Toto vzácné gesto," řekl, "nepřišlo vniveč: dnes zde sedíme já i Dr. Riek (viceprezident) a společně pracujeme na realizaci revitalizované mírové dohody, kterou jsme podepsali v roce 2018".

Uvedl, že veden touhou po inkluzivním politickém procesu prodloužil v září loňského roku v rámci Roadmap-2022 přechodné období o 24 měsíců.

"Učinili jsme tak proto, abychom si dali čas na plánování a vytvoření institucí, které umožní konání důvěryhodných a transparentních voleb, jež jsou konečným cílem Revitalizované mírové dohody. Skutečnost, že plán byl vypracován výhradně stranami Dohody, je sama o sobě povzbudivým znamením na naší cestě k politické zralosti," vysvětlil.

Pan Kiir na závěr uvedl, že tato mapa bude využita "k urychlenému provádění zbývajících ustanovení revitalizované mírové dohody a k navázání na úspěchy, kterých jsme již dosáhli, jako je například vyčlenění sjednocených sil".

Papežské cesty Osobnosti

image:Image Papež Pavel VI.
Papež Pavel VI. Agostino Casaroli, Jaroslav Šebek
image:Image Bratr František + Člověk František