Zemřel heraldik Zdirad J. K. Čech

Zdroj:Arcibiskupství pražskéArcibiskupství pražské
Rubrika: Domácí,Pražská arcidiecéze
Datum publikace2. 9. 2022, 11.51

V úterý 30. srpna zemřel v nedožitých 73 letech grafik, ilustrátor a heraldik Zdirad Jan Křtitel Čech. Zdirad Čech byl mj. členem anglické Společnosti pro heraldické umění a ve spolupráci s oběma posledními pražskými arcibiskupy - kardinálem Dominikem Dukou a Mons. Janem Graubnerem - se podílel na tvorbě jejich biskupských znaků. K jeho dalším významným dílům patří např. heraldický závěsný obraz věnovaný památce blahoslaveného císaře Karla Habsburského, který je na zámku v Brandýse nad Labem, a zejména pak obraz Panny Marie Lidické, který osobně požehnal papež František. Ten také Zdirada Čecha vyznamenal papežským Řádem sv. Silvestra v hodnosti rytíře. Zdirad Čech byl rovněž magistrátním rytířem Řádu maltézských rytířů.

image:Image 16/source/orig/15965_13195_0_cech-zdir-mart-rehorova-cav.jpg

Pohřeb se uskuteční 9. září od 13.00 v kostele sv. Václava v Kladně-Rozdělově.

Smuteční oznámení zde.

Zdirad J. K. Čech v rozhovoru se sr. Dominikou Bohušovou. Snímek: Martina Řehořová/Člověka Víra

Osobnosti

image:Image Bůh má smysl pro humor
Bůh má smysl pro humor Jan Graubner, Marek Šmíd
image:Image Kdo byl František Suárez?
Kdo byl František Suárez? Daniel Heider
image:Image Rudolf Jan