Pro křesťany nastala velmi těžká doba, říká katolický kněz z Gazy

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace7. 12. 2023, 12.18

P. Gabriel Romanelli, farář z farnosti Svaté rodiny, jediného římskokatolického kostela v Gaze, poskytl 1. prosince aktuální informace o těžké situaci křesťanů v severní Gaze v souvislosti s pokračující válkou mezi Izraelem a Hamásem a hovořil o významu Gazy pro křesťanství ve Svaté zemi.

image:Image 47/source/orig/46961_snimek-obrazovky-2023-12-07-v-8-42-07.png
P. Gabriel Romanelli, farář z Gazy, slaví mši ve své farnosti 29. října
Foto: Marinella Bandini

Od začátku konfliktu se do farnosti, která se nachází na severním konci pásma Gazy, uchýlily stovky křesťanů a civilistů z Gazy. P. Romanelli, který je argentinským knězem Institutu vtěleného Slova a ve farnosti v Gaze slouží již více než šest let, hovořil 1. prosince s P. Ibrahimem Ninem, ředitelem tiskové kanceláře Latinského patriarchátu v Jeruzalémě o situaci v Gaze. Celý rozhovor v arabštině, je k dispozici na kanále YouTube patriarchátu.

P. Romanelli uvedl, že i když křesťané v Gaze prožívají velký šok a smutek, mají velkou důvěru v Boží ochranu. Když po teroristických útocích Hamásu na izraelské civilisty 7. října vypukla v Gaze válka, mnoho lidí nevědělo, kam jít. Členové křesťanské komunity se rozhodli zůstat a hledali útočiště ve farnosti. "Bylo to nebezpečné, protože bombardování probíhalo jak na severu, tak na jihu. Rozhodli se zůstat tam, kde byli, a důvěřovali Ježíši, takže skutečně cítili Boží přítomnost."

Ačkoli je křesťanská komunita v Gaze v menšině, válka ji velmi zasáhla. 23. října byl izraelskými raketami zasažen pravoslavný kostel sousedící s farností Svaté rodiny, což mělo za následek smrt 18 osob. Po tomto bombardování hledalo ve farnosti Svaté rodiny útočiště mnoho dalších osob. Podle P. Romanelliho kostel poskytuje v současné době útočiště pro více než 600 lidí.

Mnoho lidí z místní komunity přišlo o domovy a své blízké a on i přesto, že byl v době začátku války mimo Gazu a nemohl se vrátit, udržuje neustálý kontakt se svými farníky. "Jsou to velmi těžké časy, i když mají silnou víru, zůstávají lidmi a je normální, že prožívají smutek; i náš Pán Ježíš Kristus, vtělený Bůh, plakal."

P. Romanell poděkoval papeži Františkovi i hlavě jeruzalémského patriarchátu kardinálu Pierbattistovi Pizzaballovi za modlitby a duchovní blízkost církvi v Gaze. Také uvedl, že v prvních dnech konfliktu mu papež František každý den volal. "Papež nám denně volal, aby nás zkontroloval, přestože měl také mnoho povinností a odpovědnost za církev. A prostřednictvím prostého telefonátu nám udělil své požehnání."

Navzdory utrpení se podle P. Romanelliho víra římskokatolické komunity v Gaze, která čítá asi 135 členů a zahrnuje několik kněží a řeholníků, posílila. "Každoroční velké aktivity, na které jsme zvyklí v naší farnosti a ve školách, se letos konat nebudou. Začali jsme však duchovně přemýšlet... narození Ježíše je středem našich oslav. Pořádáme duchovní aktivity pro farníky, které jim pomohou připravit se duchovně na narození Ježíše v našich srdcích a životech."

Přestože je katolická komunita v Gaze malá, je podle P. Romanelliho velmi aktivní a zbožná. Ve farnosti se denně konají dvě mše svaté, denně se modlí růženec, pravidelně probíhá eucharistická adorace a koná se zde mnoho aktivit pro muže, ženy i děti, které jim umožňují růst ve víře. Místní katolická církev také provozuje tři z pěti křesťanských škol v Gaze, které slouží křesťanským i muslimským studentům a také poskytují pomoc nemocným a zraněným.

Válka komunitu silně zasáhla, ale mnoho farních aktivit pokračuje a svátosti jsou nadále poskytovány. "Duchovní život je navzdory všemu, co nám chybí, ve farnosti stále krásný, bohatý a důležitý. Snažíme se být jednotní, pomáhat nejen křesťanům, ale také muslimům a každému, kdo přijde do Gazy, umožnit zažít zvláštní přítomnost Pána."

Gazou prošla i samotná Svatá rodina, když prchala do Egypta, aby unikla Herodovu hněvu, a znovu se tudy vracela na cestě do Nazareta. Farnost Svaté rodiny v Gaze má podle něj tři poslání: podporovat a uchovávat přítomnost Ježíše Krista v této oblasti, pečovat o duchovní život lidí a svědčit o Ježíšově lásce všem.

Nyní, kdy se ve farnosti shromažďují stovky osob hledajících útočiště a duchovní útěchu a v době, kdy začíná adventní a vánoční období, je podle P. Romanelliho poslání farnosti obzvláště důležité. Podělil se také o adventní poselství určené nejen pro křesťany v Gaze, ale na celém světě. "Je třeba se vrátit k pilířům naší víry, číst a rozjímat Boží slovo, chodit na adorace a ke zpovědi." Křesťané by v tomto adventním a vánočním období měli přistupovat ke svátostem a trávit čas s Kristem v eucharistii. Vybídl křesťany, aby konali duchovní skutky milosrdenství: navštěvovali osamělé, nemocné a chudé a pečovali o ně.

P. Romanelli zvláště vybídl křesťany, aby v tomto adventním čase šli ke zpovědi. Vzhledem k tomu, že na Gazu stále dopadají rakety, křesťané zde se nezaměřují na ty, kteří mohou zabít tělo, ale na to, co může zabít duši. "Máme tendenci zapomínat, že potřebujeme duchovní uzdravení, zapomínáme, že můžeme duchovně zemřít, ale na všechno existuje řešení, a to prostřednictvím zpovědi a pokání. V celkovém souhrnu bychom měli obnovit svůj duchovní život prostřednictvím zpovědi, pokání a lítosti," dodal kněz.

Zdroj: CNA

Pronásledování křesťanů Život z víry