Program cesty papeže Františka do Maďarska

Autor: Deborah Castellano Lubov Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace21. 4. 2023, 15.38

Pod mottem „Kristus je naše budoucnost“ se papež František vrací na maďarské území, poté, co v roce 2021 sloužil závěrečnou mši svatou 52. mezinárodního eucharistického kongresu.

image:Image 29/source/orig/28093_23146_0_844.jpeg

Papež František se chystá na svou 41. zahraniční apoštolskou cestu do středoevropského Maďarska, i když to není poprvé, co Svatý otec v hlavním městě této země pobýval poté, co předsedal závěrečné mši 52. mezinárodního eucharistického kongresu, připomněl Matteo Bruni, ředitel Tiskového střediska Svatého stolce, na brífinku, na němž se v pátek 21. dubna podělil o podrobnosti návštěvy.

S mottem „Kristus je naše budoucnost“ se papež František vydává na třídenní návštěvu většinově křesťanského národa, zdůraznil vatikánský tiskový mluvčí, i když tentokrát bude papežovo poselství o naději zaznívat novým způsobem, protože válka na Ukrajině vyvolává na severovýchodní hranici této země zvýšené utrpení. Od začátku války na Ukrajině prošlo přes Maďarsko do Evropy, kde se jim dostalo pomoci, asi milion uprchlíků, z nichž zlomek zde zůstal. Tato cesta je druhou apoštolskou cestou v roce 2023 po Františkově cestě do dvou afrických zemí (Konžské demokratické republiky a Jižního Súdánu) na začátku roku. Papež Jan Pavel II. navštívil Maďarsko dvakrát, v letech 1991 a 1996, po pádu Berlínské zdi, připomněl poté Bruni.

Papež chtěl dodržet slib

I když se někteří ptají, proč se Svatý otec geograficky vrací do stejné země podruhé během dvou let, rozdíl spočívá v tom, že v roce 2021 se tam účastnil mezinárodní akce sdružující věřící z přibližně 83 zemí, zatímco tentokrát se vrací, aby navštívil místní církev a obyvatele země, což nebyl případ předchozí situace, kdy se v Budapešti zdržel na mši svatou jen několik hodin, než se vydal na apoštolskou cestu na Slovensko. Svatý otec vyjádřil přání navštívit Maďarsko na delší dobu při svém zpátečním letu ze Slovenska do Říma v roce 2021.

„Papež František trvá na svém slibu maďarskému lidu, že se vrátí“, připomněl Matteo Bruni a dodal, že maďarská vláda přijala opatření k usnadnění účasti na papežově návštěvě, včetně bezplatné dopravy pro účastníky akcí. Ředitel Tiskového střediska Svatého stolce prošel celý program apoštolské cesty a poznamenal, že papež pronese šest promluv včetně homilie a promluvy před modlitbou Regina Caeli a že bude hovořit italsky.

Program apoštolské cesty

Mezi hlavní body programu apoštolské cesty bude patřit setkání s migranty a chudými lidmi, dále setkání s nevidomými a postiženými dětmi a setkání se státními představiteli a diplomatickým sborem, duchovními místní církve a mladými lidmi. Papež bude sloužit mši svatou pro maďarské věřící, pomodlí se s nimi mariánskou modlitbu Regina Caeli a uskuteční obvyklé soukromé setkání se svými jezuitskými spolubratry. Ředitel Tiskového střediska oznámil, že 29. dubna se uskuteční také setkání s řeckokatolickou komunitou. Celá návštěva se odehraje v Budapešti. Jak Bruni poznamenal, z Maďarska vzešlo několik světců, z nichž mnozí pocházeli ze šlechtického rodu a svůj život pak zasvětili péči o nemocné nebo chudé. Pochopení příkladů svatosti v maďarských dějinách, dodal vatikánský tiskový mluvčí, umožní těm, kdo budou sledovat cestu Svatého otce, „poznat tuto cílovou zemi“.

Blízkost k trpícím válkou

Jak je zvykem, mezi vatikánskými představiteli cestujícími se Svatým otcem budou státní sekretář, kardinál Pietro Parolin; sekretář pro vztahy se státy a multilaterálními organizacemi, arcibiskup Paul Richard Gallagher; substitut státního sekretariátu, arcibiskup Edgar Pena Parra; prefekt Dikasteria pro východní církve, arcibiskup Claudio Gugerotti; prefekt Dikasteria pro biskupy, arcibiskup Robert Francis Prevost; prefekt Dikasteria pro komunikaci, Paolo Ruffini. Přítomnost prefekta Dikasteria pro východní církve, podotkl ředitel Tiskového střediska, má poukázat na papežovu blízkost lidem trpícím válkou na Ukrajině. Tato apoštolská cesta se koná v době, kdy v Evropě probíhá válka a za hranicemi i ve světě humanitární a migrační krize. Bruni připustil, že mezi tématy, která papež zdůrazní, bude jistě i blízkost trpícím a apel na mír.

Papežské cesty

image:Image Poslední rozhovory
Poslední rozhovory Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.
image:Image Laudato si - Buď pochválen
Laudato si - Buď pochválen papež František
image:Image Zázraky Jana Pavla II.
Zázraky Jana Pavla II. Pawel Zuchniewicz
image:Image Deus Caritas Est (Bůh je láska)
Deus Caritas Est (Bůh je láska) Benedikt XVI.