Lupa
Obsah
Portál
Reklama

Program papežovy návštěvy Portugalska u příležitosti Světových dní mládeže v Lisabonu

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace6. 6. 2023, 14.18
TiskTisk

Tiskové středisko Svatého stolce zveřejnilo program apoštolské cesty papeže Františka, který od 2. do 6. srpna odcestuje do Portugalska na 37. Světové dny mládeže. V sobotu 5. srpna se uskuteční vigilie s mladými lidmi v parku Tejo, na programu je také návštěva fatimské svatyně, kde se papež bude modlit s nemocnými mladými lidmi.

image:Image 33/source/orig/32849_24375_0_844.jpeg
Místa, která budou hostit jednotlivé body programu Světových dní mládeže v Lisabonu

Papežova návštěva Portugalska u příležitosti 37. Světových dní dne mládeže vyvrcholí v sobotu 5. srpna večer vigilií s mladými lidmi v lisabonském parku Tejo a následující den mší svatou. Podle programu, který zveřejnilo Tiskové středisko Svatého stolce, pronese papež František devět promluv a dvě homilie, setká se s představiteli státu a společnosti, místní církví a zejména s mnoha mladými lidmi, kteří jsou na tuto událost očekáváni z celého světa.

Středa 2. srpna: Přílet do Portugalska

Papež odletí ve středu 2. srpna v 7:50 z římského letiště Fiumicino a v 10:00 přiletí na leteckou základnu Figo Maduro v Lisabonu. Hned poté ho v Národním paláci v Belèmu přivítá prezident republiky Marcelo Rebelo de Sousa. V Kulturním centru v Belèmu papež vystoupí se svým prvním proslovem před portugalskými státními představiteli, občanskou společností a diplomatickým sborem. V 16:45 se na apoštolské nunciatuře setká s předsedou vlády a v 17:30 bude v klášteře jeronymitů slavit nešpory s biskupy, kněžími, jáhny, zasvěcenými osobami, seminaristy a pastoračními pracovníky.

Ve čtvrtek 3. srpna: Slavnostní zahájení Světových dnů mládeže

Ve čtvrtek 3. srpna dopoledne se František setká se studenty v prostorách Portugalské katolické univerzity (Universidade Catòlica Portuguesa). Poté odjede z Lisabonu do nedalekého Cascais, kde pozdraví mladé lidi z nadace Scholas Occurentes, která zde sídlí. Odpoledne se vrátí do portugalské metropole na uvítací ceremoniál Světových dnů mládeže, který se uskuteční v parku Eduarda VII.

Pátek 4. srpna: Křížová cesta s mladými lidmi

Několik mladých účastníků Světových dní mládeže přistoupí v pátek 4. srpna dopoledne na Praça do Império v Belèmu ke svátosti smíření u papeže Františka. Kolem 9:45 se František vydá do farního centra sv. Vincence z Pauly, kde se setká se zástupci charitativních středisek. Ve 12:00 hodin se uskuteční oběd se zástupci mladých na apoštolské nunciatuře a v 18:00 hodin bude papež předsedat křížové cestě s mládeží v parku Eduarda VII.

Sobota 5. srpna: Návštěva Fatimy a vigilie Světových dnů mládeže

Svatyni Panny Marie Fatimské navštíví papež v sobotu 5. srpna dopoledne. František odletí z Lisabonu vrtulníkem na stadion ve Fatimě v 8:00 hodin a v 9:30 hodin se pomodlí růženec s nemocnými mladými lidmi u fatimské kaple Zjevení. Kolem poledne je naplánován jeho návrat do hlavního města a dvě další setkání: v 18:00 obvyklé soukromé setkání se členy Tovaryšstva Ježíšova ve škole sv. Jana de Brito a ve 20:45, jak již bylo zmíněno, vigilie s mladými lidmi v parku Tejo.

V neděli 6. srpna: Mše svatá a návrat do Vatikánu

Závěrečnou mši svatou Světových dní mládeže bude papež sloužit opět v parku Tejo v neděli 6. srpna v 9:00. Odpoledne se uskuteční setkání s dobrovolníky Světových dní mládeže na mořském pobřeží v Algès, před rozlučkovým ceremoniálem na letecké základně Figo Maduro. Zpáteční letadlo odlétá v 18:15 hodin a na římské letiště Fiumicino dorazí ve 22:15 hodin.

Focusy

Papežské cesty Světové dny mládeže

Mohlo by vás zajímat

image:Image Vášeň pro církev
Vášeň pro církev Joshua Harris
Cena: 125 Kč
image:Image Chcete se dostat do ráje?
Chcete se dostat do ráje? Eduard Martin
Cena: 100 Kč
image:Image Člověk mezi vírou a ateismem
Člověk mezi vírou a ateismem Madeleine Delbrelová
Cena: 215 Kč
image:Image Dává Bůh smysl?
Dává Bůh smysl? Timothy Keller
Cena: 323 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou