Program papežovy návštěvy Portugalska u příležitosti Světových dní mládeže v Lisabonu

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace6. 6. 2023, 14.18

Tiskové středisko Svatého stolce zveřejnilo program apoštolské cesty papeže Františka, který od 2. do 6. srpna odcestuje do Portugalska na 37. Světové dny mládeže. V sobotu 5. srpna se uskuteční vigilie s mladými lidmi v parku Tejo, na programu je také návštěva fatimské svatyně, kde se papež bude modlit s nemocnými mladými lidmi.

image:Image 33/source/orig/32849_24375_0_844.jpeg
Místa, která budou hostit jednotlivé body programu Světových dní mládeže v Lisabonu

Papežova návštěva Portugalska u příležitosti 37. Světových dní dne mládeže vyvrcholí v sobotu 5. srpna večer vigilií s mladými lidmi v lisabonském parku Tejo a následující den mší svatou. Podle programu, který zveřejnilo Tiskové středisko Svatého stolce, pronese papež František devět promluv a dvě homilie, setká se s představiteli státu a společnosti, místní církví a zejména s mnoha mladými lidmi, kteří jsou na tuto událost očekáváni z celého světa.

Středa 2. srpna: Přílet do Portugalska

Papež odletí ve středu 2. srpna v 7:50 z římského letiště Fiumicino a v 10:00 přiletí na leteckou základnu Figo Maduro v Lisabonu. Hned poté ho v Národním paláci v Belèmu přivítá prezident republiky Marcelo Rebelo de Sousa. V Kulturním centru v Belèmu papež vystoupí se svým prvním proslovem před portugalskými státními představiteli, občanskou společností a diplomatickým sborem. V 16:45 se na apoštolské nunciatuře setká s předsedou vlády a v 17:30 bude v klášteře jeronymitů slavit nešpory s biskupy, kněžími, jáhny, zasvěcenými osobami, seminaristy a pastoračními pracovníky.

Ve čtvrtek 3. srpna: Slavnostní zahájení Světových dnů mládeže

Ve čtvrtek 3. srpna dopoledne se František setká se studenty v prostorách Portugalské katolické univerzity (Universidade Catòlica Portuguesa). Poté odjede z Lisabonu do nedalekého Cascais, kde pozdraví mladé lidi z nadace Scholas Occurentes, která zde sídlí. Odpoledne se vrátí do portugalské metropole na uvítací ceremoniál Světových dnů mládeže, který se uskuteční v parku Eduarda VII.

Pátek 4. srpna: Křížová cesta s mladými lidmi

Několik mladých účastníků Světových dní mládeže přistoupí v pátek 4. srpna dopoledne na Praça do Império v Belèmu ke svátosti smíření u papeže Františka. Kolem 9:45 se František vydá do farního centra sv. Vincence z Pauly, kde se setká se zástupci charitativních středisek. Ve 12:00 hodin se uskuteční oběd se zástupci mladých na apoštolské nunciatuře a v 18:00 hodin bude papež předsedat křížové cestě s mládeží v parku Eduarda VII.

Sobota 5. srpna: Návštěva Fatimy a vigilie Světových dnů mládeže

Svatyni Panny Marie Fatimské navštíví papež v sobotu 5. srpna dopoledne. František odletí z Lisabonu vrtulníkem na stadion ve Fatimě v 8:00 hodin a v 9:30 hodin se pomodlí růženec s nemocnými mladými lidmi u fatimské kaple Zjevení. Kolem poledne je naplánován jeho návrat do hlavního města a dvě další setkání: v 18:00 obvyklé soukromé setkání se členy Tovaryšstva Ježíšova ve škole sv. Jana de Brito a ve 20:45, jak již bylo zmíněno, vigilie s mladými lidmi v parku Tejo.

V neděli 6. srpna: Mše svatá a návrat do Vatikánu

Závěrečnou mši svatou Světových dní mládeže bude papež sloužit opět v parku Tejo v neděli 6. srpna v 9:00. Odpoledne se uskuteční setkání s dobrovolníky Světových dní mládeže na mořském pobřeží v Algès, před rozlučkovým ceremoniálem na letecké základně Figo Maduro. Zpáteční letadlo odlétá v 18:15 hodin a na římské letiště Fiumicino dorazí ve 22:15 hodin.

Papežské cesty Světové dny mládeže

image:Image Zraněný pastýř
Zraněný pastýř Austen Ivereigh
image:Image Světlo světa
Světlo světa Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.
image:Image Eucharistie - srdce církve
Eucharistie - srdce církve papež František
image:Image Papež Pavel VI.
Papež Pavel VI. Agostino Casaroli, Jaroslav Šebek