50 let od pohřbu Štěpána Trochty

Zdroj:Biskupství litoměřickéBiskupství litoměřické
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace16. 4. 2024, 13.52

V sobotu 6. dubna jsme si připomněli 50. výročí úmrtí Štěpána kardinála Trochty, dnes, v úterý 16. dubna, pak uplynulo na den přesně 50 let od jeho pohřbu. Ten byl pro současníky snad ještě významnějším dnem, neboť to bylo skutečné poslední rozloučení s obdivovaným biskupem.

image:Image 55/source/orig/54825_36093_0_trochta-pohreb-2.jpg

Pohřeb ozdobený účastí tří kardinálů v čele s budoucím papežem sv. Janem Pavlem II., který Trochtu označil za mučedníka, se stal skutečně legendární událostí, a to zejména kvůli různým omezením a represím. Pohřeb představoval skutečný symbol odporu církve proti státní moci a ve vzpomínkách přežívá jako významná událost do současnosti.

Více informací o tomto slavném pohřbu naleznete např. na salesiánském výročním webu, na němž je uveřejněna i řada videí, nebo na před 10 lety publikovaném výročním čísle diecézního časopisu Zdislava, případně v podrobném odborném článku o Trochtově pohřbu od Barbory Řeřichové.

Fotografie z pohřbu kardinála Štěpána Trochty tvoří největší tematickou část sbírky fotografií Archivu Biskupství litoměřického. Díky připomínanému 50. výročí se sbírky opět rozrostly o další dary, mj. o unikátní sérii barevných fotografií od Zdeňka Lisce z Třebenic, jejichž část zde s laskavým svolením autora uveřejňujeme.

Mgr. Martin Barus, archivář Biskupství litoměřického

Osobnosti

image:Image Teilhard de Chardin, prorok Krista vždy většího
Teilhard de Chardin, prorok Krista vždy většího Gustave Martelet
image:Image Slyším v noci tikat hodinky
Slyším v noci tikat hodinky Jiří Wolker
image:Image Pravdou proti moci
Pravdou proti moci Silvester Krčméry
image:Image Ježíši, postarej se ty!
Ježíši, postarej se ty! Luciano Regolo, Grazia Ruotolo