Projekt Loci Sacri představuje opuštěná sakrální místa

Zdroj:Diecéze plzeňskáDiecéze plzeňská
Rubrika: Domácí,Plzeňská diecéze
Datum publikace6. 4. 2022, 11.16

Sudety, zchátralé kostely a lidé, kteří do nich vlévají nový život. Co se děje se sakrálními místy, ve kterých se již neslouží? Projekt Loci Sacri, který vznikl v rámci čtyřletého výzkumu o vztazích církve a společnosti v plzeňské diecézi, přináší fotografie kostelů a rozhovory s lidmi, kterým osud těchto míst není lhostejný.

image:Image 11/source/orig/10164_6876_0_churches-4x5-0005-domaslav.jpeg

Projekt je exkurzí do opuštěných sakrálních míst na území bývalých Sudet, která celá desetiletí vlivem různorodých faktorů chátrala. V posledních letech se kolem nich ale utváří komunity, jimž osud kostelů a přilehlého okolí není lhostejný.

Představená místa se nachází na území plzeňské diecéze, místní farnosti však postrádají prostředky na jejich opravu. Často spravují několik kostelů najednou, přičemž pravidelné bohoslužby probíhají pouze v jednom nebo ve dvou z nich. Nevyužívané sakrální stavby se tak postupně rozpadají.  Značná část z nich je také památkově chráněna, z čehož vyplývají další práva a povinnosti. Existují však místa, kde se kolem sakrálních budov aktivizují občané, kteří se snaží do kostelů a přilehlé krajiny vlévat nový život.

Projekt vznikl za podpory Česko-německého fondu budoucnosti a jakou součást výzkumu Společnost a církev v procesu restitucí církevního majetku: Podpora participace (TAČR) realizovaného v letech 2019-2022 ve spolupráci s Biskupstvím plzeňským.

image:Image Bilbova pouť
Bilbova pouť Joseph Pearce