Prosincový modlitební úmysl papeže je věnovaný lidem s postižením

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace29. 11. 2023, 12.44

Celosvětová síť modlitby s papežem (Apoštolát modlitby) zveřejnila videoposelství Svatého otce, kterým doprovází prosincový modlitební úmysl, věnovaný lidem se zdravotním postižením. Modleme se, aby lidé se zdravotním postižením byli v centru pozornosti celé společnosti a podporujme programy jejich začleňování, vyzývá Svatý otec.

Papež František zveřejňuje svůj modlitební úmysl na prosinec 2023 a vyzývá všechny věřící k modlitbě za to, aby se lidé s postižením dostali do centra pozornosti naší společnosti. “Modleme se za to, aby lidé s postižením byli ve středu pozornosti a aby instituce nabízely programy začleňování, které zvýší jejich aktivní účast."

Tuto výzvu nabídl papež František věřícím ve videonahrávce zveřejněné v úterý 28. listopadu, která doprovází jeho měsíční modlitební úmysl. Ve svém poselství papež upozorňuje, že lidé s postižením patří mezi nejkřehčí z nás. "Někteří z nich trpí odmítáním, které má kořeny buď v neznalosti, nebo v předsudcích, které je znevýhodňují," dodává.

Svatý otec proto vyzývá občanské instituce, aby zavedly projekty, které postiženým umožní přístup ke vzdělání, zaměstnání a místům, kde mohou projevit svou kreativitu. Spolu se začleňováním lidí s postižením do společnosti je podle papeže třeba změnit naši mentalitu a otevřít se schopnostem a talentům těchto lidí s odlišným hendikepem, a to jak ve společnosti, tak i v životě církve.

Papež také vyzval místní církve, aby usilovaly o větší přístup a zapojení těchto osob jako nedílných členů života farností. "Vytvoření zcela přístupné farnosti neznamená pouze odstranění fyzických bariér. Předpokládá to také, že přestaneme mluvit o "nich" a začneme mluvit o "nás"," řekl Svatý otec.

Papežská celosvětová modlitební síť, která připravuje měsíční úmysly Svatého otce, upozorňuje, že 3. prosince si připomínáme Mezinárodní den osob se zdravotním postižením. Zdůrazňuje, že záběry ve videu nabízejí názorné příklady lidí s postižením, kteří jsou plně integrováni do společnosti, včetně práce v restauracích, slavení bohoslužeb nebo tréninku na paralympijské atletické soutěže.

Kardinál Michael Czerny, prefekt Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji, řekl, že prosincový modlitební úmysl nám pomáhá porozumět tajemství, kterým je každý člověk. Stejně jako Ježíš viděl krásu a příslib každého člověka, včetně těch s různými formami křehkosti, tak i církev rozpoznává Boží přítomnost v každém člověku. "Naše společnosti, které velmi často nejsou inkluzivní, potřebují společný a konkrétní závazek, aby podle Ježíšova příkladu byla respektována důstojnost každého člověka a rostla sounáležitost," řekl kardinál Czerny,

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papež František Apoštolát modlitby

image:Image Hlavní společné modlitby a mešní řád česky i latinsky