Prvními držiteli Ratzingerovy ceny od smrti papeže Benedikta XVI. se stali dva španělští teologové

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace15. 11. 2023, 14.16

Laureáty Ratzingerovy ceny za rok 2023, která je pojmenovaná po zesnulém papeži Benediktu XVI., se stali dva španělští teologové, P. Pablo Blanco-Sarto a Francesc Torralba Roselló.

image:Image 46/source/orig/45399_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-2023-11-15t131827-003.jpeg
Vatican Media

P. Pablo Blanco-Sarto, 59letý profesor Navarrské univerzity, o papeži Josephu Ratzingerovi napsal řadu článků, včetně jeho životopisu.Je také členem redakčního výboru, který překládá díla zesnulého pontifika do španělštiny. Vyučuje ekumenismus, teologii a pastoraci, uvádí se v písemném prohlášení Vatikánské nadace Josepha Ratzingera – Benedikta XVI., která cenu uděluje.

Francesc Torralba Roselló, 56letý profesor na Univerzitě Ramona Llulla v Barceloně, je autorem více než sta knih. Podle nadace se zaměřuje na filozofickou antropologii a etiku. Je ženatý a má pět dětí.

V  prohlášení navarrské univerzity.P. Blanco-Sarto k získání ceny uvedl: "Jsem potěšen a cítím úlevu, že jsem toto ocenění získal. Radost mám kvůli jménu, které nese, totiž Josepha Ratzingera. Úlevu proto, že jsem studoval jeho život, dílo a myšlení a toto ocenění je potvrzením výsledků mé práce." Cenu získal i díky spolupráci s dalšími teology ve Španělsku a vyzdvihl P. Antonia Arandu, nedávno zesnulého profesora teologie. "Všechna ocenění jsou naší společnou zásluhou."

Kandidáti na cenu musí získat souhlas papeže, aby se dostali do užšího výběru. 86letý papež František obvykle předává každé ocenění osobně, letos ho však předá vatikánský státní sekretář kardinál Pietro Parolin.

Nadaci založili v roce 2007 bývalí Ratzingerovi studenti z doby, kdy v letech 1958-1977 působil jako profesor teologie v Německu. V roce 2010 věnoval tehdejší papež Benedikt XVI. nadaci peníze na vytvoření jakési "Nobelovy ceny za teologii", která se uděluje za vědecký přínos v oblasti biblické exegeze, patristiky nebo fundamentální teologie.

Ratzingerova cena je každoročně udělována dvěma nebo třem osobám. Většinou se jedná o katolické teology. Mezi laureáty však patří i biblista anglikánské církve, luteránský teolog, švýcarský katolický architekt, pravoslavný hudebník z Estonska a židovský profesor práva z Jihoafrické republiky, který vyučuje v New Yorku.

Zdroj: CNA

Život z víry Osobnosti