Řád maltézských rytířů má nového patrona

Zdroj:Catholic News Agency - EuropeCatholic News Agency - Europe
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace20. 6. 2023, 14.32

Papež František v pondělí 19. června jmenoval kardinála Gianfranca Ghirlandu, nástupcem kardinála Raymonda Burka jako patrona Řádu maltézských rytířů. Osmdesátiletý jezuita převezme roli papežského zástupce v řádovém společenství. Ghirlanda se již aktivně podílel na reformě Maltézského řádu.

image:Image 35/source/orig/34900_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-13.jpeg
Kardinál Ghirlanda
Foto: Vatican Media

V roce 2017 papež František nařídil reformu řeholního života i ústavy Řádu maltézských rytířů. V loňském roce schválil jejich novou ústavní listinu a předpisy. Burke, 74letý americký kardinál, působil jako kardinálský patron Řádu maltézských rytířů od roku 2014. Když však byl tehdejší arcibiskup Angelo Becciu v roce 2017 jmenován papežovým delegátem pro dohled nad reformou Řádu maltézských rytířů, fakticky nahradil jejich roli kardinála patrona a Burke zůstal ve funkci pouze nominálně.

Papež František jmenoval Ghirlandu kardinálem v roce 2022, což je jeden z mála mužů, kteří dostali červený kněžský klobouk, aniž by byli nejprve biskupem. Ghirlanda dostal jako titulární kostel jezuitský kostel Gesù. Italský kardinál a právník je bývalým rektorem Papežské gregoriánské univerzity v Římě, kde působil od roku 1975. Jezuitský kněz byl také deset let soudce vatikánského odvolacího soudu, a to v letech 1993-2003. V letech 1995-2004 byl děkanem fakulty kanonického práva Gregoriánské univerzity a v letech 2004-2010 jejím rektorem. V roce 2014 byl Ghirlanda jmenován papežským poradcem Kristových legionářů v rámci jejich reformy po odhalení skandálů týkajících se jejich zakladatele Marciala Maciela, kterého papež Benedikt XVI. odvolal z veřejné služby. Ghirlanda později působil jako papežský delegát pro laické sdružení "Memores Domini" spojené s organizací Communio and Liberation během její reformy v roce 2020.

Oznámení o Ghirlandově jmenování přišlo bezprostředně poté, co se papež František 19. června setkal s novým velmistrem řádu maltézských rytířů. V květnu si řád maltézských rytířů zvolil Johna Dunlapa svým 81. velmistrem. Dunlap je Kanaďan a první profesní rytíř z Ameriky, který stojí v čele suverénního státu a řeholního řádu v jeho 975leté historii.

Řád maltézských rytířů uvedl, že audience velmistra u papeže "nabídla příležitost k přehodnocení nejdůležitějších závazků, počínaje pomoci uprchlíkům a vysídleným osobám, která je stále více středem humanitárních programů Řádu maltézských rytířů." John Dunlap představil hlavní aktivity a iniciativy Sboru dobrovolnické pomoci, asociací a velkopřevorství Řádu maltézských rytířů, který působí ve 120 zemích se sítí 95 000 dobrovolníků a 52 000 lékařů, zdravotních sester a odborníků na řešení mimořádných událostí.

Zdroj: Catholic News Agency

Papež František Řeholní život

image:Image Bratr František
Bratr František Gerhard Mester