Rada kardinálů jednala o klimatu, ženách v církvi a implementaci apoštolské konstituce o římské kurii

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace28. 4. 2022, 15.04

Jak sdělilo Tiskové středisko Svatého stolce, 25. dubna bylo za přítomnosti Svatého otce zahájeno 41. zasedání Rady kardinálů, první po zveřejnění apoštolské konstituce Praedicate evangelium o římské kurii.

image:Image 11/source/orig/10985_7739_0_844.jpeg

Zasedání se zúčastnili kardinálové Giuseppe Bertello, Oscar A. Rodriguez Maradiaga, S.D.B, Reinhard Marx, Sean Patrick O'Malley, O.F.M. Cap., Osvald Gracias, Fridolin Ambongo Besungu, O.F.M. Cap., spolu se sekretářem Rady mons. Marcem Mellinem. Kardinál Pietro Parolin nebyl přítomen kvůli institucionálním závazkům v Mexiku.

Po úvodní modlitbě pozdravil Svatého otce a členy Rady její koordinátor kardinál Oscar Maradiaga. Poté se zamyslel nad válkou na Ukrajině a z ní vyplývající společensko-politickou, církevní a ekumenickou situací. Svatý otec informoval o různých iniciativách, které on osobně, státní sekretář a státní sekretariát podnikli v zájmu míru. Následovala chvíle zamyšlení mezi členy Rady, kteří Svatého otce podpořili a povzbudili v jeho neúnavném úsilí o vyřešení současného konfliktu. Poté každý kardinál představil společensko-politickou a církevní situaci na kontinentu, ze kterého pochází, a věnoval se různým otázkám místních církví (problematika míru, zdravotnictví, chudoby, nestabilní politické situace a pastoračních problémů).

Na dopoledním zasedání v úterý 26. dubna Rada jednala o problematice změny klimatu a o konferenci COP27, která se bude konat v listopadu 2022 v Egyptě. Kardinál Fridolin Ambongo Besungu analyzoval situaci ve světě znepokojeném klimatickými změnami, potřeby a očekávání od COP26 v Glasgowě, přičemž zvláštní pozornost věnoval obavám chudých zemí v Asii, Latinské Americe, Africe a Oceánii. Na odpoledním zasedání 26. dubna Rada pokračovala ve studiu započatém na únorovém zasedání na téma ženy v církvi, a to příspěvkem z pastorační perspektivy, který přednesla sestra Laura Vicuña, příslušnice domorodého etnika z brazilské Amazonie a členka jedné z kongregací františkánské rodiny. Následovala rozprava mezi členy Rady a brazilskou řeholnicí.

Zasedání ve středu 27. dubna pokračovalo úvahami nad tématy Diplomatická služba Svatého stolce, role a činnost apoštolských nunciů. Uvedla ji relace kard. Osvalda Graciase, po níž následovala debata mezi účastníky. Posledním tématem, kterému se kardinálové věnovali, byl návod k implementaci apoštolské konstituce Praedicate evangelium v římské kurii, přičemž navrhli možný postup opatření, která by měla provázet zavedení nové legislativy, včetně zhodnocení učiněných kroků a výzev, které je třeba přijmout. Setkání bylo ve středu zakončeno modlitbou Regina coeli, další zasedání Rady kardinálů je naplánováno na červen tohoto roku.

Přeložila: Jana Gruberová

Pastorace

image:Image Breviář pro začátečníky i mírně pokročilé
Breviář pro začátečníky i mírně pokročilé Radek Tichý
image:Image Sedm kroků k dobré zpovědi
Sedm kroků k dobré zpovědi Michal Zamkovský
image:Image Pastorace mladých
Pastorace mladých Pavel Ambros
image:Image Kázání o svatých
Kázání o svatých Benedikt XVI.