Rada kardinálů se zabývala otázkou role žen v církvi a krizemi ve světě

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace7. 12. 2023, 9.30

Rada kardinálů papeže Františka se na svém zasedání tento týden ve Vatikánu shodla na potřebě naslouchat ženskému aspektu církve, zejména na místní úrovni, aby procesy reflexe a rozhodování mohly těžit z nenahraditelného přínosu žen.

image:Image 47/source/orig/46895_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-92.jpeg
Vatican Media

Poradní sbor papeže Františka, tzv. C9, který se tento týden sešel v rezidenci papeže v Domě sv. Marty, se na svém zasedání zaměřil především na téma role žen v církvi. K rozhovorům přispěly poznatky teoložek sr. Lindy Pocher, Dr. Lucie Vantini a P. Luky Castiglioniho, kteří vyučují na italských vysokých školách.

"Rada kardinálů se shodla na potřebě naslouchat ženskému aspektu církve především v jednotlivých křesťanských společenstvích, aby procesy reflexe a rozhodování mohly těžit z nenahraditelného přínosu žen," stojí mimo jiné v tiskovém prohlášení Svatého stolce. Dále se v něm uvádí, že kardinálové-poradci věnovali čas také analýze současné situace ve světě, a to podle regionů, z nichž pocházejí. Zaměřili se zejména na probíhající konflikt na Ukrajině a vážnou situaci ve Svaté zemi, i na summit COP28, který nyní probíhá v Dubaji.

Člen Rady poradců, kardinál Sean O'Malley, který působí jako předseda Papežské komise pro ochranu nezletilých, prezentoval způsoby organizování shromáždění biskupských konferencí, která by se zabývala prevencí zneužívání nezletilých a zranitelných osob.

V závěru prohlášení tiskové kanceláře se píše, že kardinálové poradci diskutovali také o prvním zasedání generálního shromáždění biskupské synody o synodalitě a pokračovali v úvahách o uplatňování apoštolské konstituce Praedicate evangelium v diecézních kuriích. .

Další zasedání Rady kardinálů-poradců se uskuteční v únoru 2024.

Zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce

Papež František

image:Image Laudate Deum
Laudate Deum papež František
image:Image Z hloubi srdce
Z hloubi srdce Nicolas Diat, Joseph Ratzinger, Robert Sarah, Benedikt XVI.
image:Image Nic než důvěra
Nic než důvěra papež František