Rakousko: Církev truchlí nad smrtí vídeňského pomocného biskupa Krätzla

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace5. 5. 2023, 11.28

V úterý 2.5. zemřel ve věku 91 let emeritní vídeňský pomocný biskup Helmut Krätzl. Jeho velkým životním dílem byla realizace výsledků II. vatikánského koncilu (1962-65), kterému se věnoval až do konce. Rekviem za zesnulého Krätzla se bude konat v pondělí 15. května v 17 hodin v katedrále sv. Štěpána. Bohoslužbě bude předsedat kardinál Schönborn. Poté bude Krätzl pohřben v katedrální kryptě.

image:Image 30/source/orig/29379_kartzl.jpeg
Foto: Vatican News

Spolu s Krätzlem zemřel jeden z posledních přímých svědků koncilu. Vídeňský pomocný biskup byl v 69. roce své kněžské služby a zároveň ve 46. roce biskupské služby. Náboženská výchova, ekumenismus a dialog se světovými náboženstvími patřily k tématům, kterým se Krätzl po desetiletí věnoval. Vyznamenal se také jako autor mnoha knih.

Miloval církev a také s ní trpěl

Vídeňský arcibiskup kardinál Christoph Schönborn vyjádřil smutek a zároveň vděčnost za Krätzlovu "rozmanitou a věrnou práci ve vídeňské arcidiecézi, na jejímž životě se až do konce života se zájmem a pozorností podílel". Krätzl zasvětil svůj život výhradně hlásání radostné zvěsti. "Miloval církev a také s ní trpěl". Druhý vatikánský koncil, který částečně prožil jako zapisovatel, na něj měl hluboký vliv, připomněl kardinál.

Krätzl prožil svá poslední léta v ústraní ve Vídni. Před svými 90. narozeninami vyzdvihl v rozhovoru pro Kathpress odvážnou cestu papeže Františka. Řekl, že František stojí za novým směřováním církve, což v neposlední řadě jasně ukázal synodální proces, který inicioval. Je potřeba více synodality pro univerzální církev, řekl pomocný biskup ve svém posledním rozhovoru.

Životopis

Helmut Krätzl se narodil 23. října 1931 ve Vídni jako nejmladší ze čtyř sourozenců. Vystudoval teologii ve Vídni a v roce 1954 byl vysvěcen na kněze. O dva roky později se stal ceremoniálním vikářem nového vídeňského arcibiskupa Franze Königa. Od té doby byl s přestávkami vždy po boku kardinála Königa v různých funkcích.

V roce 1977 jmenoval papež Pavel VI. na návrh kardinála Königa Krätzla (spolu s Florianem Kuntnerem) pomocným biskupem pro Vídeň. V této funkci setrval za kardinála Hanse Hermanna Groera a poté za jeho nástupce kardinála Christopha Schönborna. Po své rezignaci ve věku 77 let zůstal Krätzl po mnoho let velmi aktivní jako duchovní pastýř, kněz a autor knih. Celkem napsal asi 15 knih. Svou poslední s názvem "Moje církev ve znamení papežů" vydal v roce 2016.

Zdroj: německá verze Vatican News

Biskupové

image:Image Parléřovský mýtus
Parléřovský mýtus Jiří Kuthan