Ředitel EWTN Michael Warsaw: Katoličtí novináři mají být hlasateli pravdy

Zdroj:Catholic News Agency - EuropeCatholic News Agency - Europe
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace14. 3. 2023, 9.00

Ve Washingtonu proběhla od 10. do 11. března konference na téma "Žurnalistika ve světě postpravdy." Generální ředitel televize EWTN vyzval novináře, aby vytrvali a zůstali hlasateli pravdy.

image:Image 26/source/orig/25145_ewtn-warsaw.jpeg
Generální ředitel Michael P. Warsaw na konferenci
Shannon Mullen/CNA

Šéf největší světové sítě náboženských médií, do níž patří i CNA a National Catholic Register, Michael P. Warsaw přednesl hlavní projev na závěr konference "Žurnalistika ve světě postpravdy", která se konala 10.-11. března ve Washingtonu a pořádali ji EWTN News a Františkánská univerzita ve Steubenville. Michael P. Warsaw v sobotu uvedl, že katoličtí novináři jsou "povoláni, aby zůstali hlasateli pravdy", a to i tváří v tvář rostoucí netoleranci vůči náboženské víře, tradičním morálním hodnotám a samotné myšlence, že objektivní pravda vůbec existuje.

Ve svém projevu nazvaném "Sdělování pravdy ve světě postpravdy" se dotkl problému fake-news, fenoménu "echo-chamber" či o snaze velkých technologických společností a dalších organizací umlčet ty, kteří se vyslovují proti potratům, genderové ideologii a dalším mediálně prosazovaným kauzám.

Warsaw uvedl, ze pojem postpravda se podle Oxfordského slovníku "vztahuje nebo tak označuje okolnosti, kdy objektivní fakta mají menší vliv na utváření veřejného mínění než apel na emoce a osobní přesvědčení," což podle něj staví katolíky před velké výzvy. "Ať už je to samotné šíření fake news, rostoucí sekularizace naší kultury, skepse vůči faktům a datům, nepřátelství kulturních elit vůči katolicismu a náboženství obecně. Výzvy pro hlásání evangelia v současné době jsou obrovské," dodal.

Warsaw přiznal, že pro EWTN a zejména jejich zpravodajskou divizi byly tyto dny obzvláště obtížné. "Vybalancovat naši lásku k církvi, poslání hlásat evangelium a povinnost pomáhat vnášet světlo do temnot přesným a pravdivým zpravodajstvím nám přineslo mnoho kritiky, a to i z nejvyšších církevních míst.“

"Byli jsme napadáni zleva i zprava," dodal. "Byli jsme odsuzováni jako zpravodajství 'falešných zpráv', i když jsme skutečně informovali o faktech. Byli jsme kritizováni za to, že jsme poukazovali na staletí nauky a tradice, když jsme zpochybňovali výroky prelátů, a dokonce kardinálů či biskupských konferencí," dodal.

Zahalte se modlitbou

Těmito výzvami se zabývala řada novinářů v panelových diskusích, které se konaly během dvoudenní konference. Mezi nimi i reportérka Lauren Green z Fox News."To, co vidíte v sekulárních médiích, se snaží vytvořit neurážlivého Ježíše, který je jen učitelem lásky, ale ne Ježíše, který říká: 'Já jsem cesta, pravda a život a nikdo nepřichází k Otci jinak, než skrze mne. Takový Ježíš se jim nelíbí," uvedla Green. Novináře povzbudila slovy: "Musíte se zahalit modlitbou a přímluvnou modlitbou druhých, protože redakce může být velmi toxickým a stresujícím místem, které je často nepřátelské vůči lidem s hlubokým náboženským přesvědčením.

Jeremiah Poff, absolvent Františkánské univerzity ve Steubenville z roku 2019, souhlasil a řekl, že se denně modlí růženec a účastní se mše svaté. "Zabývám se mnoha duchovně náročnými tématy. Zabývám se otázkami genderové identity ve školách a kvůli věcem, o kterých píšu, jsem dostal spoustu nepříjemných e-mailů a tweetů a nemyslím si, že bych to bez víry dokázal vydržet v takové míře,“ řekl.

Vytrvejme!

Ve svém úvodním projevu Warsaw zmínil, že ačkoli současné trendy v žurnalistice i v širší společnosti mohou být skličující, "víme také, že Bůh stvořil lidské srdce, aby hledalo krásu, pravdu a dobro. A to je to, co může církev v této chvíli nabídnout, i když má sama problémy. To, co taková doba vyžaduje, zejména od katolických novinářů, je odvaha a statečnost," řekl Warsaw, stejně jako závazek dodržovat nejvyšší standardy etické žurnalistiky. "Jako katolíci musíme mít na paměti, že máme na své straně vědu a rozum.“

"Stejně jako v případě potratů i transgenderového hnutí jsou biologie, medicína a zdravý rozum jedněmi z našich nejlepších nástrojů, jak vzdělávat, informovat a otevírat oči stále zmatenější kultuře.“ Generální ředitel EWTN také povzbudil své posluchače, aby našli společnou řeč a navázali spojenectví s "nepravděpodobnými spojenci".

"Co tedy tváří v tvář těmto protivenstvím dělat? Vytrvat," řekl Warsaw. "V této náročné době uprostřed společnosti postpravdy bychom si neměli dovolit zoufat nebo se nechat odradit. A jako katolíci víme, že je to Dobrá zpráva, která zvítězí," zdůraznil.

"Nakonec, uprostřed všech výzev sociálních médií, je tu lidské srdce, které stále potřebuje obrácení, aby žilo Pravdu," uzavřel Warsaw. "Jako katolíci budeme mít vždy na své straně přirozenou autenticitu a přitažlivost Pravdy, kterou je náš Pán, Ježíš Kristus."

Redakčně upraveno

Život z víry

image:Image Nebojme se snít
Nebojme se snít papež František
image:Image Proč chodit do kostela?
Proč chodit do kostela? Timothy Radcliffe
image:Image Sestry