Řím se připravuje na 35 milionů poutníků během Jubilejního roku 2025

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace19. 5. 2023, 9.27

Vatikán a město Řím očekávají, že je během Jubilejního roku 2025 navštíví odhadem 35 milionů poutníků z celého světa.

image:Image 31/source/orig/30339_23871_0_pope_francis_opens_the_holy_doors_at_st_peters_basilica_to_begin_the_jubilee_year_of_mercy_dec_8_2015_credit_losservatore_romano_cna_12_8_15.jpg

Vatikán uvedl, že se akcí v průběhu roku 2016, který byl Rokem milosrdenství, účastnilo odhadem 20,4 milionu lidí. Joan Lewis, autorka knihy Svatý rok v Římě, která byla přítomna jubileí v letech 1983, 1987, 2000 a 2016. uvedla, že návštěvníci Věčného města mají být v roce 2025 připraveni na velké davy lidí. Podle ní budou nejrušnějším obdobím letní měsíce, prázdniny a termíny, kdy se otevřou nebo zavřou Svaté dveře.

Užitečnou pomůckou pro poutníky bude digitální karta poutníka, kterou vytvořil Vatikán, a měla by usnadnit přístup návštěvníkům na nejdůležitější místa spojená se Svatým rokem. Za symbolickou cenu bude k dispozici také doplňková "karta služeb", která nabídne další slevy do muzeí, na dopravu a další akce.

Vatikán také nedávno vydal seznam tematických jubilejních oslav, které se uskuteční v průběhu roku 2025, jako jsou jubilea rodin, umělců a seminaristů. Začátkem příštího roku papež zveřejní oficiální bulu, kterou vyhlásí jubileum a stanoví datum otevření Svatých dveří, což bude pravděpodobně v prosinci 2024. Přihlašování na Jubileum bude zahájeno v září.

Jubilea jsou plánována na několik let dopředu a ani rok 2025 není výjimkou. Téma bylo vyhlášeno v lednu 2022. Nyní se město Řím chystá zahájit řadu infrastrukturních projektů, aby poutníkům zpříjemnilo zážitek z poutě.

Jubileum je v katolické církvi zvláštní svatý rok milosti a poutě. Obvykle se koná jednou za 25 let, i když papež může vyhlásit mimořádné jubilejní roky častěji, jako v případě Roku milosrdenství 2016 nebo Roku víry 2013. Ústřední součástí každého jubilea jsou Svaté dveře. Tyto dveře, které se nacházejí v bazilice svatého Petra a v dalších velkých římských bazilikách, jsou zevnitř zapečetěné a otevírají se pouze během jubilejního roku. V roce 2016 měly své vlastní Svaté dveře také katolické diecéze. Otevření Svatých dveří symbolizuje nabídku "mimořádné cesty" ke spáse pro katolíky během daného roku. Poutníci, kteří projdou Svatými dveřmi, mohou za obvyklých podmínek získat plnomocné odpustky.

Více informací k Jubilejnímu roku naděje 2025 naleznete na webových stránkách.

Zdroj: Catholic News Agency

Jubilejní rok 2025