Papež: Připravme se na jubileum tím, že znovu vezmeme do rukou koncilní texty

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace17. 2. 2023, 14.46

Papež František podepsal úvodní slovo k ediční řadě "Jubileum 2025 - Zápisky z koncilu", která je iniciativou Dikasteria pro evangelizaci v rámci přípravy na zahájení Svatého roku: "Biskupové, kněží a rodiny by měli najít nejvhodnější způsoby, jak učinit učení koncilních otců aktuálním".

image:Image 25/source/orig/24143_21317_0_844.jpeg

"Připravte se na jubileum roku 2025 převzetím základních textů II. Vatikánského koncilu". To je "závazek", který papež žádá od všech věřících "jako moment růstu ve víře". František to píše v úvodu k prvnímu z 34 drobných svazků, které vydalo italské nakladatelství Shalom pod názvem Jubileum 2025 - Zápisky z koncilu. Jde o iniciativu Dikasteria pro evangelizaci v rámci přípravy na zahájení Svatého roku, která vychází z papežovy žádosti věnovat rok 2023 znovuobjevení čtyř zasedání koncilu. Události, která před šedesáti lety "umožnila církvi omladit svou tvář a znovu se představit světu jako nositelka poselství, které překračuje všechny hranice," píše papež. "Evangelium Ježíše Krista je totiž natolik univerzálním hlásáním, že nemůže narazit na žádné meze".

Nový vývoj církevního učení

Druhý vatikánský koncil ve svých čtyřech konstitucích, potvrzuje dále papež František, "vtiskl učení církve nový vývoj, který umožnil, aby budoucnost byla osvětlena hloubkou a intenzitou tohoto magisteria". "Je čas znovu objevit krásu tohoto učení, které i dnes provokuje víru křesťanů a vyzývá je k větší odpovědnosti a přítomnosti při nabízení svého příspěvku k růstu celého lidstva," zdůrazňuje římský biskup.

Slova svatého Pavla VI.

Poté cituje slova Pavla VI. z jeho homilie na sedmém zasedání koncilu: "Církev žije! Zde je o tom důkaz, zde je její dech, její hlas, její píseň. Církev žije! [...] Církev myslí, církev mluví, církev se modlí, církev roste, církev buduje. [...] Od Krista Církev vychází, ke Kristu jde; a to jsou její kroky, to znamená úkony, jimiž se zdokonaluje, utvrzuje, rozvíjí, obnovuje, posvěcuje. A celé toto zdokonalující úsilí církve není při bližším pohledu ničím jiným než výrazem lásky ke Kristu Pánu".

Poučení z II. vatikánského koncilu

To jsou slova, která "nás dnes podněcují k zamyšlení nad významem koncilového učení ", píše papež František. "Vzít tyto texty znovu do rukou je znamením živosti a plodnosti církve; obnova společenství a odhodlání k pastoračnímu obrácení nutně vycházejí z toho, abychom si z poučení II. vatikánského koncilu vzali to své".

Milníky

Nakonec papež vyjmenovává, jaké "základní etapy" je třeba projít, "aby církev poznala a prokázala, že je živá, že se obnovuje a zdokonaluje na cestě posvěcení". Tedy "ústřední postavení Božího slova, základu křesťanského zjevení; obnova liturgie jako výrazu všeobecného kněžství všech pokřtěných; vědomí, že jsme Božím lidem na cestě do nebeského Jeruzaléma; potřeba sdílet radosti a naděje celého lidstva a zvláště chudých".

Papež František Jubilejní rok 2025

image:Image O společnosti a politice
O společnosti a politice papež František, Dominique Wolton
image:Image Poslední rozhovory
Poslední rozhovory Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.
image:Image Wake up! (CD)
Wake up! (CD) papež František
image:Image Člověk František