„Rodí se v Německu nová reformace?“ Iniciativa píše biskupům celého světa

Zdroj:Catholic News Agency - EuropeCatholic News Agency - Europe
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace4. 2. 2022, 12.47

V době, kdy v Německu probíhá zahajovací shromáždění Synodální cesty, varuje iniciativa „Nový začátek“ před rodícím se schizmatem. V dopise, adresovaném biskupům německým i celého světa, organizátoři hovoří o „duchu vzpoury“ v díle, které se zpronevěřuje evangeliu.

image:Image 8/source/orig/7775_4104_0_39.png

Ve své eseji „Sedm otázek pro katolickou církev v Německu o svobodě a autonomii“ iniciativa vyjádřila znepokojení nad tím, že Synodální cesta hlásá nové paradigma radikálního, absolutního sebeurčení, které může církev v Německu přivést do schizmatu.
Iniciativa samu sebe popisuje jako sdružení teologů, filozofů a antropologů, kteří volají po radikální reformě katolické církve, ale nepovažují německou Synodální cestu za schůdné řešení.

V eseji zaznívá: „V centru pozornosti už není Pán – jeho slovo a vůle – ale člověk – jeho vůle, jeho zájmy, jeho identita, jeho touhy, jeho svoboda má určovat, o co v církvi jde, co se ještě jeví přijatelné před soudem modernity... co se smí a nesmí učit a žít.“

Iniciativa žádá biskupy katolické církve, aby využili svého vlivu k zabránění schizmatu: „To, že papež Lev X. kdysi odbyl teze Martina Luthera jako irelevantní ‚mnišské hašteření‘, bylo možná nejzávažnější chybou v dějinách církve. Přesně o 500 let později se římskokatolická církev opět chystá bagatelizovat teologickou debatu v nepříliš vzdálené zemi, ignorovat ji a považovat ji za německý problém. Další schizma v křesťanství je hned za rohem. A přijde znovu z Německa.“

V lednu iniciativa „Nový začátek“ předala papeži Františkovi „manifest pro reformu“, který podepsalo šest tisíc katolíků. Tento dokument namítal, že Synodální cesta „zneužívá zneužívání“, tedy, že instrumentalizuje nezbytné a naléhavé diskuse vyvolané skandály sexuálního zneužívání, aby změnila církev podle své agendy.

Iniciativa uvedla, že kromě 67 biskupů v Německu, obdrželo vysvětlující text nazvaný „Toto není evangelium“ a teologickou pozvánku k vědecké debatě: „Sedm otázek pro katolickou církev v Německu o svobodě a autonomii“ asi 2000 biskupů po celém světě, stejně jako 500 katolických kongregací, institucí a hnutí.

Skupina také k těmto dvěma dokumentům přidala sbírku citátů a výroků teologů a biskupů v procesu Synodální cesty a prohlášení pro tento proces typická, která podle nich ukazují, „že její agenda není slučitelná s kontinuálním učením univerzální církve“.

Synoda

image:Image Jako si Otec zamiloval mne